لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۹

روز دوم جام ملت های اروپا؛ آلمان و کرواسی پیروز شدند


لوکاس پودولسکی لهستانی تبار در هر نيمه يک گل برای آلمان زد و به انتظار دوازده ساله اين تيم برای چشيدن طعم پيروزی در اين مرحله جام پايان داد. (عکس: AFP)

در دومين روز از رقابت های قهرمانی فوتبال اروپا تيم های ملی آلمان و کرواسی حريفان خود را شکست دادند و به ترتيب در صدر گروه دوم جای گرفتند.


پس از شکست يک بر صفر سوييس ميزبان از جمهوری چک، تيم ملی اتريش نيز ميزبانی بود که از کرواسی يک بر صفر شکست خورد.


در ورزشگاه ارنست هاپل وين هنوز چهار دقيقه از بازی نگذشته بود که اتريش تحت تاثير حريف قرار گرفت.


رنه آفهازر در محوطه جريمه روی ايويکا اوليچ خطا کرد و لوکا مودريچ، بازيکن تازه قرارداد بسته با تاتنهام انگليس با خونسردی ضربه پنالتی را در حالی به وسط دروازه زد که يورگن ماچو، دروازه بان سابق تيم ساندرلند به سمت راست خود شيرجه رفته بود.


کرواسی در مراحل نخستين بازی حاکم بی چون و چرای بازی بود، هر چند هيچ گاه صاحب موقعيتی نشد که بتواند به گل زود هنگام خود بيفزايد.


برای ميزبانان اتريشی سی دقيقه طول کشيد تا نخستين تلاش را برای رسيدن به هدف نشان دهند. حتی بعد از آن هم سباستيان پرودل، مدافع ميانی ضربه آزاد کاپيتان آندرياس ايوانشيتز را با ضربه سر به سوی دروازه کروآسی کوبيد که بی اثر بود.


تيم ملی آلمان نخستين گام برای رسيدن به چهارمين مقام قهرمانی اروپا را محکم برداشت و حريفی قدرتمند چون لهستان را با يک بازی روان و تهاجمی دو بر صفر شکست داد.

در دقيقه ۵۳ کرواسی می توانست دومين گل خود را بزند. در اين لحظه ارسال عمقی يک توپ توسط ودران کورلوکا، بازيکن تيم منچستر سيتی، ملادن پتريچ را در نزديک ديرک دوم صاحب موقعيت کرد که شليک سر ضرب او با پای چپ فرصت را هدر داد. او می توانست توپ را کنترل کند و با دقت بيشتری ضربه بزند.


آلمان ۲ – لهستان صفر


تيم ملی آلمان نخستين گام برای رسيدن به چهارمين مقام قهرمانی اروپا را محکم برداشت و حريفی قدرتمند چون لهستان را با يک بازی روان و تهاجمی دو بر صفر شکست داد.


لوکاس پودولسکی لهستانی تبار در هر نيمه يک گل برای آلمان زد و به انتظار دوازده ساله اين تيم برای چشيدن طعم پيروزی در اين مرحله جام پايان داد.


پودولسکی که چهارشنبه چهارم ژوئن ۲۳ ساله شد، با پاس ميروسلاو کلوزه، ديگر مهاجم لهستانی تبار آلمان در دقيقه ۲۰ گل نخست را زد و در دقيقه ۷۲ با شليکی توقف ناپذير نتيجه را دو بر صفر ساخت.


آخرين پيروزی آلمان به هنگام قهرمانی آلمان در سی ام ژوئن ۱۹۹۶ بود که جمهوری چک را در وقت اضافی دو بر يک در ويمبلی لندن شکست داد. لهستانی ها برای نخستين بار در جام قهرمانی اروپا بازی می کردند، اما از سال ۱۹۳۳ تا کنون در ۱۶ بار رويارويی با آلمان هيچگاه پيروزی نداشته اند.


آلمان با چهار بار تساوی با لهستان اين بار شانزدهمين پيروزی را جشن گرفت.


لئو بين هاکر، سرمربی هلندی تيم لهستان با گماردن پنج بازيکن در خط ميانی، تنها اوزه بيوژ اسمولارک را در خط حمله داشت، درحالی که يوآخيم لوو، سرمربی آلمانی تيمش را به روش سنتی۲-۲-۴ چيده بود.


پيروزی دو بر صفر آلمان اين تيم را از نظر گل زده بالاتر از کرواسی قرار داد تا مسابقه روز پنجشنبه اين دو تيم، پيشتاز و احتمالا يک تيم صعود کننده پيش هنگام به مرحله حذفی يک چهارم پايانی را مشخص کند.


XS
SM
MD
LG