لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۱

سخنگوی کاخ سفید: امیدواریم ایران در رویکرد خود تجدید نظر کند


سخنگوى كاخ سفيد روز دوشنبه در واكنشى تلويحى به سخنان آيت الله خامنه اى ابراز اميدوارى كرد كه ايران در رویکرد خود تجديد نظر كند.

آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى، روز اول فروردين در مشهد گفت: «آمريكا از تغيير سخن مى گويد، ولى عملا تغييرى نديده ايم.»

اين اظهار نظر وى در پاسخ به پيام نوروزى باراك اوباما، رييس جمهورى آمريكا، بود كه خواهان پايان گرفتن تنش ۳۰ ساله ميان تهران و واشينگتن و بهبود مناسبات ميان طرفين شده بود.

رابرت گيبس، سخنگوى كاخ سفيد در باره پيام آقاى اوباما به خبرنگاران گفت: «اين يك تلاش و فرصتى براى گفت و گوى مستقيم با مردم ايران و رهبران آنها بود تا ظرفيت هاى روابط جديد و تغيير يافته را بر اساس حقوق و مسئوليت هاى ميان دو كشور را مورد تاكيد قرار دهند.»

«رييس جمهور(باراك اوباما) بر اين باور است كه زمان براى تغيير فرا رسيده است و فارغ از هر گونه پاسخى، رييس جمهور اميدوار است كه رهبران ايران بر روى تغيير رفتار خود كار كنند.»

سخنگوی کاخ سفید
وى افزود: «رييس جمهور(باراك اوباما) بر اين باور است كه زمان براى تغيير فرا رسيده است و فارغ از هر گونه پاسخى، رييس جمهور اميدوار است كه رهبران ايران بر روى تغيير رفتار خود كار كنند.»

آيت الله خامنه اى كه در سياست خارجى ايران حرف اول را در ايران مى زند در سخنان روز شنبه خود اشاره كرد، «ما سابقه ‌اى از اين دولت جديد و رئيس‌ جمهور جديد آمريكا نداريم. نگاه مى ‌كنيم سپس قضاوت مى‌ كنيم. شما تغيير كنيد، ما هم رفتارمان تغيير خواهد كرد.»

ولى وى در عين حال افزود: «ما تا وقتى دولت آمريكا، روش، عمل، جهت گيرى و سياست هاى خود را مثل اين سى سال عليه ما ادامه بدهد، ما هم آدم و ملت اين سى سال خواهيم بود.»

جمهورى اسلامى ايران و آمريكا از سال ۱۳۵۸ كه دانشجويان موسوم به پيرو خط امام سفارت آمريكا در تهران را اشغال كردند روابط ديپلماتيك با يكديگر ندارند.

مناسبات دو كشور در سه دهه گذشته پر از كشمكش و تنش بوده است و به رغم پاره اى اظهار نظرهاى مسالمت جويانه از سوى رهبران ايران و آمريكا در سال هاى اخير، تغييرى در روابط طرفين رخ نداده است.

باراك اوباما كه از ژانويه سال جارى زمام قدرت را در آمريكا در دست گرفته است مى گويد كه خواهان گفت و گوى مستقيم با ايران است تا به خصومت هاى ۳۰ سال گذشته پايان داده شود.

آقاى اوباما بر خلاف ساير رهبران آمريكا براى نخستين بار در يك پيام ويدئويى، مردم و رهبران ايران را همزمان مورد خطاب قرار داد و گفت: «دولت من اينك به اقدامات ديپلماتيك براى رسيدگى به تمام مسايل گسترده بين ما و پيگيرى ارتباط هاى سازنده ميان ايالات متحده، ايران و جامعه بين المللى متعهد است.»

دولت باراك اوباما مى گويد كه در حال بازنگرى در سياست هاى خود در قبال ايران است و اگر ايران مشت گره كرده خود را باز كند دست دوستى آمريكا به سوى وى دراز خواهد شد.

موضع تازه آمريكا در قبال ايران با واكنش مثبت متحدان واشينگتن روبرو شده است و آنها از تهران خواسته اند تا به اين رويكرد جديد پاسخ مثبت دهد.

XS
SM
MD
LG