لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۸

برادعی: همکاری ایران با آژانس در «بن بست» است


آقاى برادعى در گزارش خود به شوراى حكام از ايران خواست تا هر چه سريع تر با اجراى مقررات آژانس، جامعه بين المللى را متقاعد كند كه ماهيت برنامه هسته ايش مسالمت آميز است.
محمد البرادعى مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وضعيت موجود در روند همكارى آژانس با ايران را «بن بست» خواند و گفت كه تهران از همكارى با بازرسان آژانس طفره مى‌ رود.

شوراى ۳۵ نفره حكام آژانس بين المللى انرژى اتمى روز دوشنبه، نشست فصلى خود را براى بررسى گزارش محمد البرادعى، مدير كل آژانس، درباره برنامه هاى هسته اى ايران و سوريه در وين آغازكرد.

اين نشست تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

آقاى برادعى در گزارش خود به شوراى حكام از ايران خواست تا هر چه سريع تر با اجراى مقررات آژانس، جامعه بين المللى را متقاعد كند كه ماهيت برنامه هسته ايش مسالمت آميز است.

وى افزود كه آمادگى دولت آمريكا براى مذاكره با ايران مى ‌تواند موفقيت آژانس در رسيدگى به اين پرونده را به همراه داشته باشد.

مدير كل آژانس بين‌المللى انرژى اتمى گفت: «من اميدوارم كه رويكرد جديد جامعه جهانى براى گفت و گو با ايران، جان تازه‌ اى به تلاش ‌ها براى حل و فصل اين پرونده بدهد.»

محمد البرادعى در گزارش روز دوشنبه خود به شوراى حكام به موارد «سنگ اندازى» ايران بر سر راه بازرسى هاى آژانس اشاره كرد و گفت: ايران از صدور مجوز براى بازرسى از ساير تأسيسات هسته‌ اى سرباز مى زند.
آقاى برادعى ضمن اشاره به طولانى شدن زمان رسيدگى به پرونده ايران اضافه كرد: «راه ‌حل نهايى اين پرونده بايد در برگيرنده تضمينى در مورد ماهيت صلح‌ آميز فعاليت ‌هاى هسته‌اى ايران، و در عين حال اطمينان به اين كشور در مورد داشتن حق استفاده از انرژى هسته ‌اى براى مقاصد صلح ‌آميز باشد.»

آژانس ماه گذشته در گزارش خود اعلام كرد، گر چه ايران تعداد سانتريفوژهاى خود را تنها ۱۳۶ دستگاه افزايش داده است ولى ميزان ذخاير اورانيوم انبار شده اين كشور از ۶۳۰ كيلوگرم در ماه نوامبر گذشته به ۱۰۱۰ كيلوگرم در فوريه افزايش يافته است.

اين رقم در ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۰۸ حدود ۴۸۰ كيلوگرم بوده است.

آقاى برادعى در گزارش روز دوشنبه خود به شوراى حكام به موارد «سنگ اندازى» ايران بر سر راه بازرسى هاى آژانس اشاره كرد و گفت: ايران از صدور مجوز براى بازرسى از ساير تأسيسات هسته‌ اى سرباز مى زند.

بر اساس اين گزارش، تهران از فراهم آوردن امكان بررسى و تحقيق در مورد صحت داده‌ها و اطلاعات مربوط به رآكتور آب سنگين، براى اطمينان از اينكه تنها براى مقاصد صلح‌ آميز از آن بهره ‌بردارى خواهد شد، خوددارى مى كند.

«امتناع از ارائه مدارك و عدم فراهم آوردن امكان تحقيق ميدانى» براى رد ادعاى مطرح شده از جانب سازمان‌هاى اطلاعاتى عمدتا آمريكايى در مورد «ابعاد نظامى» احتمالى برنامه هسته‌اى ايران از ديگر مواردى است كه آقاى برادعى در گزارش خود به آن اشاره كرد.

جمهورى اسلامى ايران همواره گفته است كه اسناد مربوط به ادعاى فعاليت نظامى – اتمى در برنامه هسته اى اين كشور« ساختگى» است و ماهيت اين برنامه صلح آميز بوده و براى توليد سوخت مورد نياز نيروگاه هاى اتمى صورت مى گيرد.

اين در حالى است كه كشورهاى غربى نگران هستند تهران در چارچوب فعاليت هاى هسته اى خود به دنبال ساخت سلاح اتمى باشد.

آقاى برادعى در بخش ديگرى از گزارش خود از سوريه نيز خواست تا هرچه زودتر اطلاعات و اسناد لازم را درباره ماهيت و موارد استفاده از يك مجتع ساختمانى در «دير الزور» و مكان هاى ديگرى كه گفته مى شود با ساختمان ياد شده مرتبط است، در اختيار آژانس قرار دهد.
XS
SM
MD
LG