لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۸

بازداشت یک ایرانی در هرات افغانستان به اتهام جاسوسی


فرمانده پليس مرزی هرات گفته است: پس از بازجويی، محمد قزوينی اعتراف کرده که قصد ورود به ارتش افغانستان را داشته است.(عکس: AFP)

مسولان پليس مرزی هرات در غرب افغانستان روز دوشنبه از دستگيری يک شهروند ايرانی به اتهام جاسوسی خبر دادند که از وی چندین نقشه نیز به دست آمده است.رحمت الله صافی، فرمانده پليس مرزی هرات گفته است که اين شهروند ايرانی ساکن قزوين ايران بوده و زمانی که در نزديک فرودگاه هرات دستگير شده، دارای مدارک قانونی اقامت در افغانستان نبوده است.

آقای صافی گفت که از نزد محمد قزوينی، نقشه فرودگاه هرات، پادگان ۲۰۸ نظامی ظفر و دفتر سياسی سازمان ملل در هرات، به دست آمده است.


وی افزود: «اين فرد می خواست که به فرودگاه هرات داخل شود. اما زمانی که مسولان امنيتی او را متوقف کردند، هيچ نوع مدرک اقامت قانونی نداشت. از نزد او نقشه ای که فرودگاه، مقر پادگان ۲۰۸ ظفر، و دفتر يوناما نشانی شده بود، به دست آمده است. اين فرد ۲۵ عمر دارد و حتما به خاطر ماموريتی وارد افغانستان شده است.»


اما برخی از خبرگزاری ها گزارش داده اند که سفارت جمهوری اسلامی اين ادعا رد کرده و گفته است که دولت افغانستان بايد شواهدی بيشتری ارايه کند.


فرمانده پليس مرزی هرات گفته است: پس از بازجويی، محمد قزوينی اعتراف کرده که قصد ورود به ارتش افغانستان را داشته است.


هفدهم ارديبهشت گذشته نيز پليس افغانستان اعلام کرد که يک شهروند ايرانی ديگر را به اتهام نقشه برداری از تاسيسات نظامی افغانی و خارجی در استان شرقی «خوست» دستگير کرده است.


مقامات امنيتی افغان گفته بودند: فرد دستگير شده اعتراف کرده که از سوی نهادهای اطلاعاتی ايران ماموريت نقشه برداری را داشته است.


اين چندمين شهروند ايرانی است که به اتهام جاسوسی در افغانستان دستگير می شوند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG