لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۶

برنامه قوه قضاييه ايران براى تشديد فیلترینگ سايت ها


برخى آمارها حاكى است كه شمار كاربران اینترنت در ايران به ۲۰ ميليون نفر رسيده است. (عکس: AFP)

در حالى كه دستگاه هاى دولتى ايران بيش از پنج ميليون سايت را فيلتر كرده اند دادستان تهران اعلام كرد كه برخورد با سايت هاى اينترنتى «ضد دين» و «غير اخلاقى» تشديد مى شود.


سعيد مرتضوى مى گويد كه براى برخورد با آنچه وى «فعاليت سايت هاى الحادى و غير اخلاقى» خوانده است مجموعه اى در دادستانى تشكيل شده و به طور ويژه ضمن رد يابى و شناسايى، با اين سايت ها برخورد قانونى و قضايى مى كنند.


اين مقام قضايى به خبرگزارى فارس گفته است: با تشكيل دادسراى ويژه جرائم اينترنتى، فضاى اينترنت را براى فعاليت سايت هاى ضد دين و غير اخلاقى نا امن خواهيم كرد.


موضوعاتى چون «سكس» و «روابط جنسى» در ايران يك تابو به شمار مى روند و علاوه بر سايت هاى اينترنتى مرتبط با اين موضوعات، محصولات فرهنگى مانند كتاب و فيلم نيز كه در آنها چنين مواردى مطرح شده بود نيز سانسور مى شوند.


تشدید برخورد با سایت های «ضد اخلاقی» پس از آن صورت می گیرد که ارگان رسانه ای سازمان ملی جوانان در مردادماه گذشته از افزايش سکس گردی اينترنتی در ميان جوانان ايرانی خبر داد.


بنا بر آمارهای انتشار يافته از سوی اين سازمان، «بيش از ۵۵ درصد کاربران اينترنت در ايران که معادل ۱۲ ميليون نفرند به جستجوی سايت های سکسی مبادرت می کنند.»


در سال هاى اخير و همزمان با گسترش اينترنت در ايران، مسئولان جمهورى اسلامى علاوه بر سايت هايى كه آنها را «ضد دين» و «غير اخلاقى» مى خوانند بسيارى از پايگاه هاى اينترنتى سياسى و وبلاگ هاى فارسى زبان را مسدود كرده اند.


در اين گزارش همچنين ادعا شده که « بيشترين ميزان عبارات جستجو شده در اينترنت از سوی کاربران ايرانی کلماتی شامل عبارات سکس و يا ابزار جنسی بوده است.»

مسدود کردن سایت های سیاسیدر سال هاى اخير و همزمان با گسترش اينترنت در ايران، مسئولان جمهورى اسلامى علاوه بر سايت هايى كه آنها را «ضد دين» و «غير اخلاقى» مى خوانند بسيارى از پايگاه هاى اينترنتى سياسى و وبلاگ هاى فارسى زبان را مسدود كرده اند.

اين پايگاه ها و وبلاگ هاى سياسى كه بسيارى از آنها در داخل ايران فعاليت مى كنند به دليل مواضع انتقادى آنها در قبال جمهورى اسلامى فيلتر شده اند.


همچنين سايت هاى محبوب در دنيا نظير فيس بوك، اوركات و در برخى مناطق نيز يوتيوب از سوى كميته مصاديق فيلترينگ مسدود شده اند.


در همين رابطه، عبدالصمد خرم آبادى، مشاور قضايى دادستان كل جمهورى اسلامى روز ۲۷ آبان ماه اعلام كرد در ايران بيش از پنج ميليون سايت اينترنتى به دليل «مطالب غير اخلاقى و ضد اجتماعى» مسدود شده اند.


فيلترينگ سايت ها و وبلاگ ها در ايران از سال ۱۳۸۰ و بر اساس مصوبه شوراى عالى انقلاب فرهنگى انجام مى شود و نمايندگانى از وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، سازمان صدا و سيما، سازمان تبليغات اسلامى و دبيرخانه شوراى عالى انقلاب فرهنگى در «كميته تعيين مصاديق» فيلترينگ عضويت دارند.


به رغم ايجاد موانع براى استفاده از اينترنت در ايران، برخى آمارها حاكى است كه شمار كاربران در اين كشور به ۲۰ ميليون نفر رسيده است.


گزارش ها حاكى است كه كاربران اينترنتى در ايران براى دسترسى به سايت هاى مسدود شده به طور گسترده از فيلتر شكن استفاده مى كنند.


XS
SM
MD
LG