لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۹

بمبگذاری انتحاری در اسراییل تلفاتی داشت


حمله روز دوشنبه نخستین اقدام انتحاری در داخل خاک اسراییل ظرف یکسال گذشته است.

يک بمبگذار انتحاری روز دوشنبه با منفجر کردن خود در يک مرکز خريد در جنوب اسراييل باعث مرگ حداقل یک نفر و مجروح شدن تعدادی ديگر شد.


انفجار روز دوشنبه در شهر ديمونا صورت گرفت که مرکز اتمی اسراييل محسوب می شود و محل آن نيز ۱۰ کيلومتری اين راکتور گزارش شده است.


به گفته پليس اسراييل، بمبگذاران انتحاری دو نفر بوده اند که فقط يکی از آنها کمربند انفجاری خود را منفجر کرده است.


اين نخستين حمله انتحاری به خاک اسراييل ظرف يک سال گذشته به شمار می رود.


انفجار روز دوشنبه يک روز پس از آن صورت می گيرد که مصر و گروه حماس دو هفته پس از ورود گسترده فلسطينی ها به مصر، خروجی های مرزی نوار غزه را مسدود کردند.


باز شدن خروجی های مرز اين امکان را برای شبه نظاميان فعال در غزه بوجود آورده است تا از طريق صحرای سينا در مصر به صحرای نقب که راکتور اتمی ديمونا در آن قرار دارد نفوذ کنند.

از زمان باز شدن مرز مصر با نوار غزه در ۲۳ ژانويه که تحت کنترل نيروهای حماس قرار دارد جنوب اسراييل به حالت آماده باش امنيتی درآمده است.


باز شدن خروجی های مرز اين امکان را برای شبه نظاميان فعال در غزه بوجود آورده است تا از طريق صحرای سينا در مصر به صحرای نقب که راکتور اتمی ديمونا در آن قرار دارد نفوذ کنند.


در ژانويه سال گذشته يک بمبگذار فلسطينی انتحاری با ورود به شهر توريستی ايليات در ساحل دريای سرخ خود را منفجر کرد که اين حمله باعث کشته شدن سه نفر شد.


گروه های جهاد اسلامی و گردان شهدای الاقصی مسئوليت اين انفجار را برعهده گرفته اند.


در آوريل سال ۲۰۰۶ نيز ۱۱ اسراييلی در جريان يک حمله انتحاری در شهر تل آويو، پايتخت، جان خود را از دست دادند که گروه جهاد اسلامی نيز مسئوليت اين اقدام را به عهده گرفت.


احتمال آزادی زندانيان فلسطينی


از سوی ديگر، مطبوعات محلی اسراييل اعلام کردند که اهود اولمرت، نخست وزير اين کشور خواهان آزادی زندانيان فلسطينی متهم به عمليات انفجاری در معاوضه با سرباز ربوده شده اسراييلی در نوار غزه است.


گزارش ها حاکيست که آقای اولمرت روز يکشنبه در نشست کابينه به تسهيل شرايط اجازه آزادی افرادی که «دستشان به خون اسراييلی ها آغشته است» رای داده است.


اين موافقت در حال صورت می گيرد که برخی از مخالفان دولت و سازمان اطلاعات داخلی اسراييل ( شين بث) مخالف چنين اقدامی هستد.


XS
SM
MD
LG