لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۰

شکست حزب حاکم ژاپن در انتخابات مجلس سنا


شینزو ابه، نخست وزیر ژاپن گل رز بر روی نام هر یک از نمایندگان حزب خود که انتخاب شده است، می گذارد.

حزب نخست وزير ژاپن در انتخابات مجلس سنای اين کشور که روز يکشنبه ۲۹ ژوئيه انجام گرفت شکست خورد و غالب کرسی های خود را به حزب رقيب واگذار کرد.


تحليل گران معتقدند شکست حزب ليبرال دمکرات در اين انتخابات سرنوشت ساز می تواند موقعيت شينزو آبه، نخست وزير اين کشور، را متزلزل کرده و دومين قدرت بزرگ اقتصادی جهان را با بن بست سياسی رو به رو کند.


ائتلاف تحت رهبری حزب حاکم ژاپن که هم اکنون ۱۳۲ کرسی را از مجموع ۲۴۲ کرسی در اختيار دارد در اين انتخابات حداقل به ۶۴ کرسی نياز دارد تا بتواند اکثريت آرا را در مجلس اعلای اين کشور تصاحب کند.


حزب نخست وزير ژاپن هفته گذشته اعلام کرده بود که صرف نظر از نتيجه انتخابات، شينزو آبه را در اين مسند حفظ خواهد کرد اما کارشناسان احتمال می دهند اين شکست ممکن است نظر اين حزب را عوض کند.

بر اساس گزارش های رسيده از توکيو، حزب نخست وزير ژاپن تا اين لحظه توانسته است تنها ۳۸ کرسی را در برابر ۵۹ کرسی حزب رقيب از آن خود کند و اگر اين روند تا پايان شمارش آرا ادامه يابد ممکن است نخست وزير ژاپن با خطر برکناری از قدرت رو به رو شود.


اين انتخابات که مهمترين محک سياسی برای جوانترين نخست وزير ژاپن طی يک سال گذشته محسوب می شود نشان می دهد که محبوبيت او به خاطر اشتباهات و رسوايی های سياسی کابينه وی تا حد چشمگيری تنزل يافته است.


از مهمترين اشتباهات فاحشی که چندی پيش در نظام حکومتی ژاپن روی داد خبری بود که طی آن اعلام شد دولت ميليونها چک مربوط به حقوق بازنشستگان را گم کرده است.


هر چند اين مسئله قبل از به قدرت رسيدن شينزو آبه روی داد اما کارآيی وی را به عنوان نخست وزير کشور در حل چنين مسائلی، که با برخی رسوايی های بزرگ ديگر نيز همراه شد، زير سئوال برد.


حزب ليبرال دمکرات حاکم که در سال ۱۹۵۵ ميلادی تاسيس شده است، يک بار ديگر نيز در سال ۱۹۹۸ در انتخاباتی مشابه ناچار شد نخست وزير خود را از قدرت برکنار کند.


حزب نخست وزير ژاپن هفته گذشته اعلام کرده بود که صرف نظر از نتيجه انتخابات، شينزو آبه را در اين مسند حفظ خواهد کرد اما کارشناسان احتمال می دهند اين شکست ممکن است نظر اين حزب را عوض کند.


برخی تحليل گران تارو آسو، وزير امور خارجه ژاپن، را جانشين احتمالی شينزو آبه معرفی کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG