لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۰

حادثه ميدان كاج تهران و نهادينه شدن خشونت در ايران


جوانى غرق در خون. پهن بر كف خيابان، ضاربى كه بر سرش فرياد مى زند.... و ديگران را تهديد مى كند ... عابران و ماموران پليسى كه به تماشا ايستاده اند! و كار خاصى انجام نمى دهند... اورژنس در راه است و درخواست هاى جوان مضروب براى كمك، پاسخى نمى گيرد....
اينها ساده ترين روايت از ويديوى مستندى است كه چند روزى است بر مبناى يك اتفاق واقعى در ايران و در اينترنت منتشر شده است.

شاهدان گفته اند سرانجام پس از حدود ۴۵ دقيقه كشمكش، جوان مجروح به بيمارستان منتقل شده است، اما بر اثر شدت خونريزى و دير رسيدن به مركز درمانى فوت كرده است.اين اتفاق صبح پنجشنبه ششم آبانماه امسال در ميدان كاج تهران در منطقه سعادت آباد روى داد. دلخراشى صحنه هاى فيلم به گونه اى است كه حتى عده اى تاب تحمل ديدن آن را نيافته اند.

گفته مى شود موضوع درگيرى مسائل ناموسى بوده و فرد ضارب، پس از بازداشت گفته كه آماده اعدام است.

على طائفى، جامعه شناس ساكن سوئد مى گويد: واقعيت اين است كه مواردى از اين دست ممكن است هر از گاهى در ساير جوامع هم روى بدهد ولى نكته اينجاست كه شواهد نشان مى دهد كه آنچه در ايران رخ مى دهد يك خشونت ساختارى و نهادينه شده است.

طائفى: به نظر من نهادينه شدن خشونت در ساختار جامعه مشخصا به علت طرز برخورد حكومت با مسائل اجتماعى جامعه ايران و برخوردهاى نظامى و امنيتى و خشونت هايى است كه احيانا در پاسخ به مطالبات مردم، نسبت به اقشار مختلف آنها به منصه ظهور مى رسد.

اعمال اين خشونت ها سبب ساز اين مى شود كه مردم هم ناخواسته براى حل و فصل مشكلات خودشان، اولين حركتى كه در پيش مى گيرند برخورد خشونت آميز با همديگر در حل مسائل است.

نكته بعدى هم اين است كه چگونه اين مردمى كه شاهد اين اتفاق هولناك هستند با بى اعتنايى و هراس از ورود به معركه، كنار مى ايستند و تماشا مى كنند؟ در كنار آنها نيروى انتظامى را هم مى بينيم كه حضور دارد اما جرات نمى كند وارد ميدان شود؟

اين نشان مى دهد كه يك بحران عمومى نسبت به حس مشاركت مردم در هميارى و مساعدت اجتماعى در جامعه ايران قابل رديابى است.»

انتشار تصاوير اين اتفاق بر روى اينترنت در روزهايى كه پليس تهران در حال اجراى طرحى به نام «طرح امنيت محله محور» با هدف آنچه ايجاد احساس امنيت در مردم عنوان شده، مى باشد، با واكنش هايى روبرو شده است.

برخى رسانه ها از تعلل پليس و نيروى امدادى در نجات سريعتر فرد مضروب انتقاد كرده اند.

سرتيپ حسين ساجدى نيا در گفت و گو با خبرگزارى ايسنا ضمن تاييد تعلل ماموران در صحنه گفته است كه اين ماموران اقدام به تيراندازى هوايى كرده اند اما دستگيرى قاتل ۲۰ دقيقه به طول انجاميده است.

فرمانده پليس تهران گفته است كه با هر دو مامور حاضر در صحنه جرم برخورد انضباطى شده و به بازرسى فرماندهى انتظامى تهران جهت سير مراحل قانونى معرفى شده اند.

آقاى طائفى درباره نقش نيروى انتظامى در وقوع چنين حوادثى و جلوگيرى از آنها اعتقاد دارد:

طائفى: زمانى كه دولت خودش پايه گذار خشونت در جامعه است، خشونت را در نهادهاى رسمى خودش ترويج مى دهد و اساسا قانون هم دست آنها را باز گذاشته تا وارد عمل بشوند و مردم را در خيابان ها مورد ضرب و شتم قرار بدهند و حتى بچه هاى مردم را در خيابان ها بكشند، چنانچه سال گذشته شاهد موارد متعددى از اين دست بوديم، و به هيچ وجه هم كسى پاسخگو نيست، بى ترديد اين خشونت به ساير افراد جامعه هم منتقل مى شود.

افرادى كه در حوزه هاى جرم يا مسائلى از اين دست رخنه كرده اند و حضور دارند، جرات و شهامت بيشترى پيدا مى كنند تا در ميادين و انظار عمومى بتوانند وارد عمل بشوند و انتقامجويى هاى شخصى و درگيرى هاى خودشان را به واسطه ابزارهاى خشونت آميز سرد و گرم، اعمال كنند.»

رسانه هاى ايران خبر دادند كه پرونده اين قتل با صدور دستور قضايى از سوى بازپرس جنايى تهران جهت تكميل تحقيقات در اختيار ماموران آگاهى قرار گرفته است.
  • 16x9 Image

    بابک غفوری آذر

    بابک غفوری‌آذر پیش از پیوستن به رادیو فردا به عنوان خبرنگار و دبیر حوزه فرهنگ و هنر در روزنامه‌هایی چون حیات نو، شرق و اعتماد فعالیت می‌کرد. او از سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار و گزارشگر با رادیو فردا همکاری می‌کند و در این مدت علاوه بر تهیه گزارش و گفت‌وگو در حوزه‌های مختلف، تحولات حوزه سینما و تئاتر را از نزدیک دنبال کرده و تهیه‌کننده برنامه هفتگی صحنه است.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG