لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۹

با فریدون خاوند؛ پرسش های شما درباره «تاثیر تحريم‌ها بر اقتصاد و مردم ایران»


اخيراً و به دنبال تصويب قطعنامه شماره ۱۹۲۹ عليه ايران از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد، دور تازه ای از تحريم‌ها بر ضد ايران اعمال شده است.
از اين پس، پرسش های کاربران وب‌سايت راديو فردا در حوزه‌های مختلف را با يک کارشناس در ميان خواهيم گذاشت.

ميهمان اين بار وب‌سايت راديو فردا، فريدون خاوند، استاد دانشگاه در پاريس و تحليلگر امور اقتصادی است که به پرسش های شما در مورد «عواقب تحريم‌ها بر حوزه اقتصاد و زندگی مردم» پاسخ خواهد داد.

اخيراً و به دنبال تصويب قطعنامه شماره ۱۹۲۹ عليه ايران از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد، دور تازه ای از تحريم‌ها بر ضد ايران اعمال شده است.

پس از تصويب اين قطعنامه، آمريکا، اتحادیه اروپا و استراليا نيز تحريم های يک‌جانبه ای عليه ايران به اجرا گذاشتند.

مير حسين موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت، تصويب اين قطعنامه را به ضرر مردم ايران و وضعيت اقتصادی کشور دانستند.

تحريم‌های اتحاديه اروپا شامل جلوگيری از سرمايه گذاری در صنعت نفت و گاز ايران، برقراری محدوديت بيشتر برای شرکت های حمل و نقل دريايی و هوايی ايران و معاملات بيمه و بانکی می شود.

همچنین بر اساس تحريم‌های يک‌جانبه استراليا عليه ايران، بانک ملت و يک شرکت کشتيرانی ايرانی از انجام معامله در خاک استراليا منع شدند.

از سوی دیگر باراک اوباما، رییس جمهور آمريکا، نيز به تازگی قانون تحريم‌های يک‌جانبه ايالات متحده عليه ايران را به امضاء رساند که به موجب آن شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ايران، مجازات خواهند شد. اين طرح سرمايه گذاری در حوزه نفت و گاز ايران، شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران و حوزه بانکی ايران را هدف گرفته است.

همچنين طبق اين قانون، بانک‌های آمريکايی موظف هستند بانک‌هايی را که با ايران، به ويژه سپاه پاسداران همکاری می‌کنند را تحريم کنند.

شما می‌توانيد به مدت یک هفته پرسش های خود در زمینه تاثیر اين تحريم‌ها بر اقتصاد و معيشت مردم را از طريق ارسال پرسش خود به بخش نظرات اين صفحه، از فريدون خاوند بپرسيد.

پس از پايان هفته اول، تمامی سئوالات دسته بندی شده و همراه با پاسخ‌ های آقای خاوند از طريق وب‌سايت راديو فردا در اختيار شما قرار خواهد گرفت.

دیدن نظرات (۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG