لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۵

مسعود كردپور، روزنامه نگار کرد به يك سال زندان محكوم شد


مسعود كردپور سال گذشته نیز به شهرستان تكاب (در استان آذربايجان غربى) تبعيد شده بود.

مسعود كردپور، روزنامه نگار و دبير آموزش و پرورش كردستان كه از دو ماه پيش در زندان به سر مى برد، به یکسال حبس محکوم شد.


عباس جمالى، وكيل مدافع مسعود كردپور در گفت و گو با «راديو فردا» با تاييد اين خبر مي گويد: روز گذشته (چهارشنبه ۲۴ مهرماه) مسئولان زندان مهاباد به وى گفتند كه مسعود كردپور به يك سال زندان محكوم شده است.


آقاى جمالى گفت كه در نظر دارد در اعتراض به اين حكم، براى موكلش تقاضاى تجديد نظر كند.


وی افزود: «ظاهرا در زندان چند تن از زندانيان با آقاى كردپور درگير شدند و من احتمال مي دهم كه براى اين درگيرى، تحريكاتى انجام شده و زندانى ها را تحريك كرده اند و بعد آقاى كردپور را به قرنطينه و زندان انفرادى برده اند.»


مسعود كردپور ۳۷ ساله، موسس بنياد دمكراسى و حقوق بشر كردستان ، سال گذشته نيز به اتهام تحريك معلمان به عدم حضور در كلاس هاى درس و همچنين مصاحبه با رسانه هاى خارج از كشور، به شهرستان تكاب (در استان آذربايجان غربى) تبعيد شده بود.

آقاى جمالى اظهار داشت: «مسئولان زندان نظرشان اين بود كه آقاى كردپور براى زندانيان كلاسى تشكيل داده بودند در باره حقوق بشر و آموزش حقوق بشر كه زندانيان ديگر اعتراض كردند و درگيرى پيش آمد.»


وى در باره اتهاماتى كه به مسعود كردپور وارد شده گفت: «اتهامات آقاى كردپور، فعاليت تبليغى عليه نظام بوسيله مصاحبه با رسانه هاى خارجى از جمله راديو فردا، صداى آمريكا، بى بى سى، راديو فرانسه و راديوهاى ديگر اعلام كردند. هچنين گفتند كه كتاب هاى عبدالله اوجالان، رهبر پيشين حزب كارگران كردستان تركيه (پ كا كا) را در منزل او يافته اند.»


وکیل مدافع مسعود کردپور تاكيد كرد كه كتاب هاى اوجالان در ايران به صورت آزاد فروخته مى شود و داشتن كتاب هاى اوجالان جرم نيست.


عباس جمالى خواهان حمايت مردم و رسانه هاى گروهى از همه زندانيان بويژه آقاى كردپور شد كه به گفته او «هيچ گناهى و جرمى مرتكب نشده اند تا دستگاه قضايى متوجه شود اين كارها، جرم نبوده است.»


ماه گذشته گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه اى خواهان آزادى مسعود كردپور شد که در تاريخ ۱۷ مرداد ماه توسط ماموران امنيتی و در منزل مسكونى اش در شهر بوكان بازداشت و به زندان اين شهر انتقال يافت.


گزارش ها حاکی است که ماموران امنيتى پس از سه هفته، او را به زندان مهاباد منتقل كردند.


مسعود كردپور در تاريخ ۱۷ شهريور از سوى دادگاه انقلاب اسلامى مهاباد به «تبليغ عليه نظام از طريق مصاحبه و گفت و گو با رسانه هاى بيگانه» متهم شد.


در جلسه تفهيم اتهام وى، وكيل مدافع او حضور نداشت.


مسعود كردپور ۳۷ ساله، موسس بنياد دمكراسى و حقوق بشر كردستان ، سال گذشته نيز به اتهام تحريك معلمان به عدم حضور در كلاس هاى درس و همچنين مصاحبه با رسانه هاى خارج از كشور، به شهرستان تكاب (در استان آذربايجان غربى) تبعيد شده بود.


XS
SM
MD
LG