لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۱

میلان کوندرا و «جاسوسی برای دولت کمونیستی»


میلان کوندرا سالهاست كه ارتباطى با رسانه ها برقرار نكرده است. (عکس: AFP)

ميلان كوندرا، نويسنده معروف چكى الاصل كه سالهاست در فرانسه زندگى مى كند، در سال ۱۹۵۰، هنگامى كه دانشجويى ۲۰ ساله بود با مراجعه به پليس هويت فردى را فاش ساخت كه براى سرويس هاى اطلاعاتى غربى در چكسلواكى سابق مشغول جاسوسى بود.


خبرچينى كه به قيمت ۱۴ سال حبس براى «ميروسلاو دورژاچك» در زندان كمونيسم تمام شد.


اين مسئله از عصر روز يكشنبه به يكى از مهمترين موضوعات در رسانه هاى جمهورى چك تبديل شده است.


شناخته شده ترين نويسنده چك


ميلان كوندرا يكى از شناخته شده ترين نويسندگان معاصر اهل چك است كه در سال ۱۹۸۱ تبعه كشور فرانسه شد. او در سال ۱۹۷۵ چكسلواكى سابق را ترك كرد.


هفته نامه «رسپكت» چاپ جمهورى چك مى نويسد: در ميانه محاكمه هاى نمايشى كمونيستى دردهه ۱۹۵۰، كه طى آن ده ها هزار تن به مرگ محكوم شدند، كوندرا به پليس مراجعه كرد و مردى را لو داد كه حتى او را نمى شناخت.


گزارش پليس به تاريخ ۱۴ مارس ۱۹۵۰ مى نويسد: «ميلان كوندرا، دانشجوى ۲۰ ساله، متولد اول آوريل ۱۹۲۹ در برنو، به پليس گزارش داد كه ميروسلاو دورژاچك، خلبان سابق نظامى كه براى سازمان هاى اطلاعاتى غربى كار مى كرد و پيشتر به آلمان گريخته بود، اكنون با يك دختر دانشجو در خوابگاه زندگى مى كند و به شكل مخفيانه مشغول جاسوسى عليه چكسلواكى است.»


ميروسلاو دورژاچك پس از گزارش كوندرا به پليس به ۲۲ سال حبس محكوم شد هر چند پيشتر براى او مجازات مرگ در نظر گرفته شده بود.

دورژاچك پس از كودتاى كمونيستى سال ۱۹۴۸ چكسلواكى را ترك كرده بود. او در كمپ پناهندگان در آلمان بود كه به استخدام سرويس اطلاعاتى چكسلواكى با حمايت آمريكا در آمد و براى ماموريت به چكسلواكى اعزام شد. اما سفر او به وطنش سرانجام خوشى نداشت.


ميروسلاو دورژاچك پس از گزارش كوندرا به پليس به ۲۲ سال حبس محكوم شد هرچند پيشتر براى او مجازات مرگ در نظر گرفته شده بود.


او ابتدا به زندان و سپس به معدن اورانيوم براى كار اجبارى فرستاده شد. معدنى كه مقصد معمول زندانيان سياسى در آن زمان به شمار مى رفت. ميروسلاو دورژاك در سال ۱۹۶۳ كمى پس از انتشار موفقيت آميز رمان «عشق هاى خنده دار» كوندرا آزاد شد.


دورژاچك ۸۰ ساله اكنون در سوئد است و دوران نقاهت خود را پس از سكته مغزى سپرى مى كند. همسر آقاى دورژاچك به رسانه هاى چكى گفته است كه ميلان كوندرا هرگز براى عذرخواهى با همسرش تماسى نگرفته است.


ميلان كوندرا كه جاى خود را به عنوان يك كمونيست اصلاح طلب در دهه ۶۰ ميلادى باز كرده بود، پس از اشغال چكسلواكى توسط روسيه در سال ۱۹۶۸ از داشتن زندگى اجتماعى محروم شد.


كوندرا نويسنده رمان هاى معروف «بار هستى» ، «شوخى» ، «زندگى جاى ديگرى است» و «والس خداحافظى» در سال ۱۹۷۵ به فرانسه مهاجرت كرد و همواره سعى كرده زندگى شخصى خود را از زندگى حرفه اى اش جدا كند. او سالهاست كه ارتباطى با رسانه ها برقرار نكرده است.


آدام هراديلك، كارمند موسسه مطالعات حكومت هاى خودكامه، نام ميلان كوندرا را به شكلى كاملا تصادفى در سند پليس يافت، او به دنبال جزييات پرونده اى درباره «ايوا ميليتكا» يكى از اقوام خود و از دوستان دورژاچك بود كه ناگهان به نام ميلان كوندرا برخورد.


ميلان كوندرا به درخواست مجله «رسپكت» براى ارائه اظهارنظر پاسخى نداده است.


اغلب رمان هاى ميلان كوندرا پس از سال ۱۹۶۸ در چك ممنوع شد و چندين كتاب او هنوز هم در ميان كتاب خوان هاى چك محبوبيتى ندارند.


ميلان كوندرا يك سال پيش، و پس از چاپ معروف ترين كتابش ، «بار هستى» در چك، برنده جايزه ادبيات جمهورى چك شد.


XS
SM
MD
LG