لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۵

درگيرى معترضان در لار با پليس در اعتراض به طرح جديد تقسيمات كشورى


نمایی از شهرستان لار
گزارش هاى دريافتى از شهرستان لار حاكى است كه به دنبال مصوبه هيئت دولت ايران براى تبديل شدن بخش «گراش» به شهرستان، مردم لار در مقابل فرماندارى دست به تجمع اعتراضى زدند كه اين تجمع با دخالت پليس به درگيرى كشيده شد.

يك شاهد عينى در گفت و گو با راديو فردا مى گويد: اين تجمع مسالمت آميز بود اما پس از چندى با درگيرى نيروهاى پليس به شليك گاز اشك آور منجر شد.

گفته مى شود كه معترضان عليه دولت محمود احمدى نژاد، و نيز در پشتيبانى از ميرحسين موسوى، از رهبران مخالفان، شعار سر داده اند.

بر پايه همين گزارش، سيستم مخابره پيامك و ارتباط با اينترنت در لار با دشوارى هايى روبرو شده است و ماموران انتظامى از تصوير بردارى از تظاهرات جلوگيرى مى كردند.

روز يكشنبه، يازدهم بهمن ماه، محمد رضا رحيمى، معاون اول رييس جمهورى ايران از موافقت دولت با ايجاد شهرستان «گراش» در استان فارس خبر داد و گفت: «گراش از بخش به شهرستان ارتقا مى ‌يابد و يكى از آرزوهاى ديرينه مردم اين منطقه تحقق پيدا مى‌كند.»

بنا بر اعلام شاهدان عينى، ساكنان شهرستان لار در جريان تجمع روز دوشنبه خود مقابل فرماندارى اين شهرستان و حسينيه اعظم، اعتراض خود را نسبت به عدم تبديل شدن همزمان شهرستان لار به شهرستان ويژه اعلام كردند.

منصور محتاجى، فرماندار لار، در اين زمينه به روزنامه محلى «صحبت نو» گفته است: «با توجه به اين كه اين مسئله مصوبه هيئت دولت است و ما تمكين مى كنيم اما نارضايتى مردم از اين جهت است كه قرار بود شهرستان شدن گراش همراه با اعلام شهرستان ويژه براى لارستان باشد.»

وى با تاييد آتش زدن لاستيك از سوى معترضان گفته است كه برخى از مردم نيز مغازه هاى خود را تعطيل كرده اند.

برخى از معترضان با اشاره به خواسته قديمى خود خواستار ايجاد استان لارستان و جدا شدن آن از استان فارس هستند.

برخى گزارش ها حاكى است كه در جريان سفر محمود احمدى نژاد به لار در سال ۱۳۸۶ مردم اين شهر شعار «انرژى هسته اى حق مسلم ماست، لار به استان شدن خواسته مردم ماست» سر دادند كه رييس جمهور ايران در پاسخ به آنها گفته است: «دولت در سفرهاى استانى در باره تقسيمات كشورى تصميم گيرى نمى كند.»

تقسيمات كشورى در ايران همواره با اعتراض هاى ساكنان محلى روبرو بوده است و معمولا به دنبال تجمع هاى صورت گرفته، درگيرى هاى شديدى ميان مردم و نيروهاى امنيتى و انتظامى به وقوع پيوسته است كه تلفاتى نيز بر جاى گذاشته است.

شهرستان لارستان یکی از شهرستان‌های جنوبی استان فارس است و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، حدود ۲۲۳ هزار نفر است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG