لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۱

«محصولی به عنوان نامزد تصدی وزارت کشور معرفی می شود»


خبرگزارى هاى دولتى در ايران اعلام كردند كه محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى ايران، صادق محصولى را به عنوان سرپرست و نامزد تصدی وزارت كشور معرفى مى كند.


خبرگزارى هاى جمهورى اسلامى، ايرنا، و فارس در گزارش هاى مشابه اى خبر دادند كه آقاى محصولى قرار است به عنوان سرپرست وزارت كشور و همزمان به عنوان وزير پيشنهادى رييس جمهورى براى تصدى اين وزارتخانه به مجلس معرفى شود.


خبرگزارى ايسنا نيز به نقل از «منابع رسمى در دولت» اعلام كرد: «به احتمال قوى رييس جمهور در اوايل هفته حكم سرپرستى صادق محصولى براى وزارت كشور را خواهد زد و همزمان، طى نامه اى جداگانه وى را به على لاريجانى، رييس مجلس شوراى اسلامى به عنوان وزير پيشنهادى دولت به منظور تصدى اين وزارتخانه معرفى خواهد كرد.»


صادق محصولى هم اكنون مشاور رييس جمهورى اسلامى است و از افراد نزديك به محمود احمدى نژاد به شمار مى رود. وی در زمان جنگ ايران و عراق، با رییس جمهوری ایران در يك لشكر خدمت مى كرده است.


آقای محصولی قرار است جانشين على كردان، وزير سابق كشور شود كه ۱۴ آبان ماه از سوى نمايندگان مجلس شوراى اسلامى به دليل ارائه مدرك جعلى دكترا، استيضاح و از سمت خود بر كنار شد.


دومين وزارتخانه


صادق محصولى كه متولد اروميه است و مدرك وى، فوق ليسانس مديريت بازرگانى عنوان شده است پيشتر در آبان سال ۱۳۸۴ براى تصدى سمت وزارت نفت به مجلس هفتم معرفى شد ولى پيش از راى گيرى نمايندگان، از نامزدى براى وزارت انصراف داد.


صادق محصولى هم اكنون مشاور رييس جمهورى اسلامى است و از افراد نزديك به محمود احمدى نژاد به شمار مى رود. وی در زمان جنگ ايران و عراق، با رییس جمهوری ایران در يك لشكر خدمت مى كرده است.

نمايندگان مجلس يك روز پيش از انصراف آقاى محصولى، از ثروت شخصى او شديدا انتقاد كردند و او را «فردى با ثروت باد آورده» معرفى كردند.


عماد افروغ، رييس وقت كميسيون فرهنگى مجلس در اين زمينه گفت: «چگونه فردى با ثروت باد آورده و ناشى از تعاملات و ارتباطات خاص زمان مسئوليت خود، مى تواند وزيرى مناسب با كابينه عدالت خواه باشد.»


برخى از نمايندگان وى را «سردار ميلياردى» خطاب كردند كه پس از خروج از سپاه پاسداران با استفاده از «رانت هاى دولتى» به ثروت زيادی دست يافته است كه دهها ميليارد تومان تخمين زده مى شود.


ايراد ديگر نمايندگان مجلس به آقاى محصولى، «ناشناس بودن» وى و همچنين نداشتن سابقه در زمينه صنعت نفت اعلام شد.


اصولگرايان براى نشان دادن مخالفت خود با صادق محصولى، اقدام به راى گيرى در فراكسيون خود كردند كه در نتيجه آن، وى از ۷۳ راى اصولگرايان، ۳۵ راى به دست آورد و در كميسيون انرژى مجلس نيز از مجموع ۲۳ راى، وی تنها هشت راى را به دست آورد.


خبرگزارى هاى ايران، در باره سوابق آقاى محصولى گفته اند كه او، فرماندارى اروميه، فرماندهى سپاه آذربايجان شرقى و غربى، مسئوليت تحقيق و بازرسى سپاه و تدريس در دانشگاه علم و صنعت را در كارنامه خود دارد.


سومين وزير پيشنهادى كشور


معرفى صادق محصولى براى سرپرستى وزارت كشور در حالى صورت مى گيرد كه پس از استيضاح على كردان، از كامران دانشجو، قائم مقام و معاون سياسى وزارت كشور به عنوان سرپرست نام برده شد. ولى نهاد رياست جمهورى ايران چنين خبرى را تكذيب كرد.


دولت محمود احمدى نژاد از زمان روى كار آمدن در سال ۱۳۸۴ بارها دستخوش تغيير و تحولات شده است و تاكنون ده وزير كابينه از سمت هاى خود كناره گيرى كرده يا بركنار شده اند.


صادق محصولى سومين وزير پيشنهادى آقاى احمدى نژاد به مجلس شوراى اسلامى براى وزارت كشور خواهد بود.


پيش از اين، مصطفى پورمحمدى از مردادماه سال ۱۳۸۴ تا ارديبهشت سال ۱۳۸۷ اين سمت را در اختيار داشت ولى پس از بركنارى او، على كردان به رغم جنجال بر سر مدرك تحصيلى اش، توانست در مردادماه سال جارى از مجلس راى اعتماد بگيرد.


ولى وى طى سه ماه گذشته زير شديدترين انتقادها قرار داشت و سرانجام پس از ناموفق بودن رايزنى ها براى استعفاء از مقام خود، نمايندگان مجلس او را استيضاح كردند.


تغييرات مداوم در وزارت كشور در حالى رخ مى دهد كه تنها هفت ماه به برگزارى انتخابات رياست جمهورى باقى مانده است و محمود احمدى نژاد تلاش مى كند كه براى چهار سال ديگر به اين سمت انتخاب شود.


XS
SM
MD
LG