لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۲

گسترش همکاری های نظامی ایران و بلاروس


مقامات ایران و بلاروس در ماه های اخیر سفرهای متعددی به کشورهیا یکدیگر داشته اند.

وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران روز چهارشنبه برای ديداری از بلاروس وارد مينسک، پايتخت اين کشور شد تا درباره گسترش همکاری های نظامی ميان دو طرف به رايزنی بپردازد.


سفر محمد مصطفی نجار به بلاروس دومين سفر يک مقام بلندپايه ايران به اين کشور ظرف دو ماه گذشته است و انتظار می رود طرفين در زمينه خريدهای تسليحاتی تازه از سوی جمهوری اسلامی به توافق های نهايی دست يابند.


مقامات بلاروس درباره اهداف سفر وزير دفاع ايران اطلاعاتی منتشر نکرده اند ولی بخش مطبوعاتی وزارت دفاع اين کشور می گويد که دو طرف قرار است درباره «چشم انداز همکاری» با يکديگر به تبادل نظر بپردازند.


ايران علاقمند به سيستم های مدرنيزه دفاع ضد موشکی اين جمهوری سابق اتحاد جماهير شوروی و دفاع الکترونيکی آن است.
یک تحلیلگر مستقل نظامی

براساس گزارش وزارت دفاع بلاروس، مقامات ايران با سيستم آموزش دفاعی اين کشور آشنا خواهند شد و برخی از مسائل مورد علاقه دو طرف را بررسی خواهند کرد.


آلکساندر آلسين، يک تحليلگر مستقل نظامی گفته است که به نظر او ايران علاقمند به سيستم های مدرنيزه دفاع ضد موشکی اين جمهوری سابق اتحاد جماهير شوروی و دفاع الکترونيکی آن است.


وزيران دفاع ايران و بلاروس، ژانويه گذشته، دی ماه سال گذشته، يک قرارداد همکاری دفاعی و موشکی امضاء کردند.


همچنین ماه مه گذشته، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران با سفر به مينسک با الکساندر لوکاشنکو، رييس جمهوری اين کشور ديدار و بر لزوم همبستگی ميان دو دولت در برابر فشارهای خارجی تاکيد کرد.


آقای لوکاشنکو نيز گفت که دو کشور ايران و بلاروس «شريک استراتژيک» يکديگر محسوب می شوند.


ايران و بلاروس در سال های اخير از سوی ايالات متحده آمريکا به دليل نقض حقوق بشر و برنامه اتمی تهران مورد انتقادات زيادی واقع شده اند.


از رييس جمهوری بلاروس در کشورهای غربی به عنوان «آخرين ديکتاتور اروپا» ياد شده است. او متهم است که مخالفان سیاسی را سرکوب و صدای رسانه های گروهی مستقل را خفه کرده است.


آقای لوکاشنکو همچنين به خاطر اداره بلاروس ۱۰ ميليون نفری به شيوه جمهوری های سابق شوروی مورد انتقاد قرار دارد.


محمود احمدی نژاد نيز به دليل اظهارات و مواضع خود درباره مسايلی چون هولوکاست، پرونده هسته ای ایران و آنچه مقابله جويی با خواست بين المللی در زمينه تعليق غنی سازی اورانيوم خوانده شده، مورد انتقاد جامعه بين المللی است.


همزمان با شورای امنيت سازمان ملل متحد که ایران را به خاطر برنامه هسته ای تحريم کرده است، آمريکا و اتحاديه اروپا سفر مقامات بلاروس را به کشورهای خود ممنوع کرده و تحريم های مالی را بر اين کشور به خاطر نقض آزادی و دمکراسی اعمال کرده اند.


XS
SM
MD
LG