لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۲

رییس جمهور آمریکا خواستار آزادی زندانیان سیاسی در کوبا شد


دولت باراک اوباما هفته گذشته یکسری محدودیت ها بر سر راه سفر آمریکایی – کوبایی ها و همچنین ارسال پول توسط این افراد به کوبا را لغو کرد.
باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، روز یکشنبه از کوبا خواست تا زندانیان سیاسی را آزاد کند و از دست دادن با رییس جمهور ونزوئلا در ملاء عام قویا دفاع کرد.

آقای اوباما در یک نشست خبری در اجلاس سران کشورهای آمریکایی در ترینیداد و توباگو گفت: تحولات تازه در ارتباط با کوبا و ونزوئلا «فرصتی برای گفت و گوی صریح درباره یکسری از مسائل از جمله موضوعات دمکراسی و حقوق بشر» فراهم می کند.

وی افزود: «آزمودن این مسئله نیز در بیان حرف های ساده نیست بلکه در عملکردهاست.»

دولت باراک اوباما هفته گذشته یکسری محدودیت ها بر سر راه سفر آمریکایی – کوبایی ها و همچنین ارسال پول توسط این افراد به کوبا را لغو کرد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت های مخابراتی علاقمند هستند تا در کوبا سرمایه گذاری کند.

در واکنش به این اقدام آمریکا، هاوانا اعلام کرد که آماده گفت و گو با واشینگتن بر سر برخی مسائل از جمله موضوع حقوق بشر است.

باراک اوباما پیشنهاد کرد که کوبا در این زمینه زندانیان سیاسی را آزاد کند و تعرفه وضع شده بر پول ارسالی از سوی کوبایی های مقیم آمریکا را لغو کند.

از سوی دیگر خوش و بش رییس جمهور آمریکا با هوگو چاوز، رییس جمهور ونزوئلا، با انتقاد جمهوریخواهان روبرو شد ولی اوباما با رد این انتقاد گفت: «باور این مسئله سخت است که منافع ملی آمریکا را به خطر می اندازیم» چون با چاوز حرف می زنیم.

سفر رییس جمهور آمریکا به ترینیداد و توباگو نخستین سفر رسمی وی به آمریکای جنوبی از زمان روی کار آمدن او به شمار می رود.

آقای اوباما می گوید: این سفر به طور بالقوه به ایجاد پیشرفت گسترده در حوزه اقتصادی، کنترل تغییرات آب و هوایی و مهاجرت منجر خواهد شد.

رییس جمهور آمریکا افزود: ما ایده های خوب دیگر کشورها را به رسمیت می شناسیم و خواهان شنیدن آنها هستیم.

در نشست ترینیداد و توباگو کشور کوبا دعوت نشده بود و بیشتر اخبار رسانه ها نیز بر دست دادن باراک اوباما با رییس جمهور چپگرای ونزوئلا متمرکز شده بود.

هوگو چاوز که از مخالفان سرسخت آمریکا به شمار می رفت پیشتر جرج بوش، رییس جمهور سابق آمریکا، را در دوران زمامداری اش به «شیطان» تشبیه کرده بود.

آقای چاوز در حاشیه نشست با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ملاقات کرد و گفت که خواهان بازگشت سفیر کشورش به واشینگتن است.
XS
SM
MD
LG