لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۷

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان شد


يوسف رضا گيلانی، که ۵۵ ساله است رييس سابق پارلمان پاکستان و از اعضای ارشد حزب مردم اين کشور است که به اتهام سوء استفاده از اختياراتش در زمان رياست بر پارلمان ملی به مدت چهار سال را در زندان گذراند.( عکس: AFP)

پارلمان پاکستان روز دوشنبه يوسف رضا گيلانی، نامزد حزب مردم و سخنگوی سابق بی نظير بوتو را به عنوان نخست وزير جديد اين کشور انتخاب کرد.


آقای گيلانی برای مدت زمان طولانی دستيار بی نظير بوتو بود که در دسامبر سال گذشته توسط افراطيون ترور شد و حزب او هم اکنون همراه با حزب مسلم لیگ شاخه نواز، اکثريت را در پارلمان در اختيار دارد.


پارلمان ملی پاکستان در رای گيری روز دوشنبه، با ۲۶۴ رای مثبت در برابر ۴۲ رای منفی وی را برای تصدی پست نخست وزيری تاييد کرد. آقای گيلانی قرار است که روز سه شنبه با حضور پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان مراسم سوگند را انجام دهد.


نخست وزير منتخب پاکستان پس از نشست پارلمان بلافاصله دست بلوال بوتو زرداری را که در حال اشک ريختن بود فشرد. مادر آقای زرداری دو بار به عنوان نخست وزير پاکستان انتخاب شده بود.


پارلمان ملی پاکستان در رای گيری روز دوشنبه، با ۲۶۴ رای مثبت در برابر ۴۲ رای منفی، یوسف گیلانی را برای تصدی پست نخست وزيری تاييد کرد.

در اين مراسم، نمايندگان فرياد می زدند که «زنده باد بوتو، بی نظير بوتو هنوز زنده است!»


در ادامه نمايندگان انتخاب يوسف گيلانی را به او تبريک گفتند.


يوسف رضا گيلانی، که ۵۵ ساله است رييس سابق پارلمان پاکستان و از اعضای ارشد حزب مردم اين کشور است که به اتهام سوء استفاده از اختياراتش در زمان رياست بر پارلمان ملی به مدت چهار سال را در زندان گذراند. وی در سال ۲۰۰۵ آزاد شد.


انتخابات پارلمانی پاکستان در ۱۹ فوريه برگزار شد و حزب مردم توانست اکثريت را در پارلمان به دست آورد.


احسان اقبال، از نمايندگان نزديک به ائتلاف مشترک مخالفان رييس جمهوری پاکستان گفته است: «آقای گيلانی مردی است که از مقررات نظامی (دولت) مشرف آسيب ديده است.»


وی افزود: «او به خوبی می داند که خلاصی از ديکتاتوری تا چه اندازه مهم است.»


به گفته تحليلگران سياسی، نخست وزير جديد پاکستان در پيش روی خود مشکلات زيادی دارد که بحران اقتصادی در صدر آن است و از مسائلی چون نرخ تورم دو رقمی، قطع برق و ضعيف شدن سرمايه گذاری خارجی رنج می برد.


يوسف رضا گيلانی پس از معرفی شدن به عنوان نامزد حزب مردم پاکستان برای تصدی نخست وزيری گفته بود: «از ملت می خواهم که برای برعهده گرفتن اين امر خطير و به ويژه خدمت به ملت برای من دعا کنند.»


پيشتر، پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان گفته بود که از نخست وزير انتخاباتی حمايت خواهد کرد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG