لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۰۹

امضای سه توافقنامه همکاری میان ایران و تاجیکستان


ایران و تاجیکستان در پایان سفر امامعلی رحمان به تهران سه توافقنامه امضاء کردند.

امامعلی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان روز یکشنبه پس از دیداری دو روزه از ایران و امضای سه سند همکاری تهران را ترک کرد.


آقای رحمان در جریان سفر خود با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره همکاری های اقتصادی میان دو کشور گفت وگو کرد.


بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، رحمان و هیئت همراه در جریان این سفر سه سند همکاری امضاء کردند.


جزئیاتی درباره اسناد همکاری امضاء شده میان دو کشور ایران و تاجیکستان منتشر نشده است.


رييس جمهوری تاجيکستان روز شنبه وارد تهران شد و دور اول مذاکرات خود را با رییس جمهوری ایران درباره پروژه های عمرانی و بحران انرژی اين کشور انجام داد.


آقای رحمان در مذاکرات خود در تهران درباره راهکارهای تسريع در اجرای پروژه های عمرانی مشترک بويژه ساخت پيش از موعد نيروگاه سنگتوده دو با رييس جمهوری اسلامی گفت وگو کرد.


مبادلات تجاری ايران و تاجيکستان بالغ بر ۱۳۰ ميليون دلار در سال است و بر اساس گزارش خبرگزاری ايرنا، هم اکنون ۶۰ بنگاه تجاری، موسسه، کارخانه و شرکت مهندسی توليدی ايران در تاجيکستان فعال هستند.

اين نيروگاه توسط ايران در جنوب تاجيکستان در حال ساخت است و مقامات اين کشور به دليل بحران سوخت و کمبود برق خواهان سرعت بخشيدن به اتمام اين پروژه هستند.


روسای جمهوری دو کشور همچنین درباره بحران انرژی در تاجیکستان و راهکارهای حل این مسئله با یکدیگر گفت وگو کردند.


مقامات تاجيکستان از روز جمعه به دليل سردی هوا و کمبود سوخت، برق را در دوشنبه، پايتخت، سهميه بندی کرده اند و شهروندان اين شهر که جمعيت آنها بين ۵۰۰ هزار تا يک ميليون نفر تخمين زده می شوند تنها ده ساعت در روز برق خواهند داشت.


در برخی از بخش های اين جمهوری آسيای مرکزی که هفت ميليون نفر جمعيت دارد جريان برق در روز تنها به مدت ۹۰ دقيقه وجود دارد و همين مسئله بحران گسترده ای را بوجود آورده است.


در هفته های اخير سرما در برخی از مناطق تاجيکستان تا زير ۲۰ درجه سانتيگراد رسيده است که باعث آسيب رسانی به شبکه آب و برق در اين کشور شده است.


تاجيکستان از جمله جمهوری های اتحاد جماهير شوروی سابق است که در سال ۱۹۹۱ به استقلال سياسی رسيد و از اقتصاد بسيار ضعيفی برخوردار است.


تهران و دوشنبه از سپتامبر همين سال روابط سياسی با يکديگر برقرار کرده و تاکنون چهار سفير از سوی جمهوری اسلامی به اين جمهوری اعزام شده است.


مبادلات تجاری ايران و تاجيکستان بالغ بر ۱۳۰ ميليون دلار در سال است و بر اساس گزارش خبرگزاری ايرنا، هم اکنون ۶۰ بنگاه تجاری، موسسه، کارخانه و شرکت مهندسی توليدی ايران در تاجيکستان فعال هستند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG