لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۴

نامزدى محسن رضايى در انتخابات همزمان با ادامه اختلافات اصولگرايان


دو تن از طرفداران محمود احمدی نژاد که برای ابراز حمایت از نامزدی وی در انتخابات در مراسمی شرکت کرده اند.
همزمان با ادامه اختلاف اصولگرايان در باره انتخاب كانديداى واحد در انتخابات رياست جمهورى، محسن رضايى، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام نامزد این انتخابات شده است.

محسن رضايى كه پيشتر پيشنهاد كرده بود «دولت ائتلافى كارآمد و متعهد» شكل گيرد به دليل آنچه كه امتناع محمد باقر قاليباف، على لاريجانى و اكبر ولايتى از پيگيرى اين ايده خواند رسما نامزدى اش را براى انتخابات دهم رياست جمهورى اعلام كرد.

در بيانيه گروه «دولت ائتلافى كارآمد و متعهد» اشاره شده است: ابتدا محسن رضايى براى تشكيل كابينه ائتلافى به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهورى برگزيده شد ولى به دليل اينكه وى ترجيح مى داد «يك نفر ديگر از ميان آقايان ولايتى، لاريجانى و قاليباف نامزد اين ائتلاف باشند و ايشان به آنها كمك كنند از پذيرش آن خوددارى كردند و مقرر شد به صورت مستقل و مردمى نامزد انتخابات شوند و ايده دولت ائتلافى را پس از انتخابات پيگيرى كنند.»

آقاى رضايى كه از اعضاى نزديك به اصولگرايان است در انتخابات رياست جمهورى سال ۱۳۸۴ نيز به عنوان نامزد وارد صحنه شد ولى به فاصله چند روز مانده به انتخابات بدون توضيح روشنى انصراف خود را اعلام كرد.

آقاى رضايى كه از اعضاى نزديك به اصولگرايان است در انتخابات رياست جمهورى سال ۱۳۸۴ نيز به عنوان نامزد وارد صحنه شد ولى به فاصله چند روز مانده به انتخابات بدون توضيح روشنى انصراف خود را اعلام كرد.
اين اتفاق در حالى رخ مى دهد كه اصولگرايان به رغم اينكه بيش از ۵۰ روز به برگزارى زمان انتخابات باقى نمانده است هنوز نامزد خود را معرفى نكرده اند و گزارش ها حاكى از بروز اختلافات عمده در ميان گروه هاى اصلى آنها است.

در حالى كه رسانه هاى نزديك به دولت با تبليغات گسترده از تمايل جامعه روحانيت مبارز، مهمترين تشكل اصولگرايان، به محمود احمدى نژاد خبر مى دهند ولى غلامرضا مصباحى مقدم، سخنگوى اين تشكل روحانى از احتمال سكوت در انتخابات خبر داده است.

وى مى گويد: «آراى موافق اعضاى جامعه روحانيت در حمايت از محمود احمدى نژاد به حدى نبود كه به نصاب قابل اعلام برسد.»

برخى گزارش ها حاكى از آن است كه انتقاد پاره اى از اعضاى سرشناس جامعه روحانيت مبارز نظير اكبر هاشمى رفسنجانى، حسن روحانى، على اكبر ناطق نورى و مهدى مهدوى كنى به مانعى براى توافق بر سر نامزدى آقاى احمدى نژاد تبديل شده است.

منتقدان ريس جمهورى ايران وى را به بى تدبيرى در اداره كشور، اتخاذ سياست هاى نادرست اقتصادى، مواضع راديكال در سياست خارجى و عدم توجه به خواسته هاى اصولگرايان متهم كرده اند.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز كه از جمله تشكل هاى روحانى عمده در جناح اصولگراست هنوز در باره معرفى نامزد براى انتخابات رياست اظهار نظر نكرده است و مى گويد كه همچنان در حال بررسى موضوع است.

انتخابات رياست جمهورى ايران روز ۲۲ خرداد ماه سال جارى برگزارى مى شود و تاكنون علاوه بر محسن رضايى، مهدى كروبى، دبير كل حزب اعتماد ملى، و مير حسين موسوى، آخرين نخست وزير ايران پس از انقلاب بهمن ۵۷، از جناح اصلاح طلب نامزد انتخابات شده اند.
XS
SM
MD
LG