لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۴

انتشار بخش هاى تازه «اعترافات» زندانيان توسط فرمانده سپاه


فرمانده سپاه پاسداران با بيان اينكه «برخى مى خواهند در عمل در مقابل اصل نظام بايستند و ما وظيفه داريم آنها را رسوا كنيم» گفته است: «بايد بدانيم كه امروز تهديد عليه نظام و انقلاب، جدى تر از گذشته است.»
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با متهم كردن اصلاح طلبان به طراحى «اغتشاشات پس از انتخابات» بخش هاى تازه اى از «اعترافات» بازداشت شدگان اخير را منتشر كرد.

محمد على جعفرى در سخنان خود در جمع گروهى با عنوان «پيشكسوتان جهاد و شهادت»، نا آرامى هاى پس از انتخابات رياست جمهورى دهم را «بزرگترين حادثه تاريخ انقلاب اسلامى» دانست و گفت: «تنها حادثه اى كه مى توانست انقلاب اسلامى و محتواى آن را تهديد كند همين حادثه اخير بود.»

اين فرمانده ارشد نظامى با اعلام اينكه «اغتشاشات از قبل طراحى شده بود»، هدف آن را «تغيير در رفتار جمهورى اسلامى و تغيير در جهت گيرى هاى اصلى نظام و عدول از اصول و مبانى» دانست.

سخنان آقاى جعفرى از سوى خبرگزارى هاى فارس و ايرنا منتشر شده است و وى براى تایید سخنان خود به «اعترافات» منتشر نشده افراد بازداشت شده و اظهارات گذشته برخى از سران اصلاحات استناد كرد كه به گفته او، قصد آنها از پيروزى در انتخابات، تضعيف ولايت فقيه بوده است.

فرمانده سپاه در اين زمينه از محمد موسوى خوئينى ها، عضو مجمع روحانيون مبارز، نقل قول كرده كه در «بهمن ماه ۸۷» گفته است: «ما بايد بياييم و توان بگذاريم تا به هر قيمتى رهبرى را از تخت پايين بكشيم. او بايد بفهمد كه اين مملكت آنطور نيست كه ايشان هر جور بخواهد به هر سمت بكشد. خاتمى و يارانش اكنون كلى تجربه دارند.»

«آقاى ابطحى در مدتى كه در زندان بود با خروج از جوى كه ديگر بر او حاكم نبوده و دور شدن از آن دوستان خود، با بحث آزاد، تحولى در او به وجود آمده و اين سخنان را گفته است.»

فرمانده کل سپاه پاسداران
وى همچنين از محمد خاتمى، رييس جمهور سابق ايران، نقل قول مى كند كه در همان تاريخ گفته است: « اگر در اين انتخابات احمدى‌ نژاد سقوط كند، عملاً رهبرى حذف مى‌ شود، اگر به هر قيمتى و به هر شكلى اصلاحات دوباره به قوه اجرايى بازگردد، ديگر رهبرى اقتدارى در جامعه نخواهد داشت. سقوط اصولگرايى به معناى پايان اقتدار رهبرى تلقى مى‌شود و با شكست اصولگرايان بايد قدرت رهبرى را مهار كرد.»

آقاى جعفرى به مكان اين اظهارات اشاره نكرده و نگفته است كه چگونه و از چه منبعی اين سخنان به بيرون درز كرده است.

به دنبال اعتراض هاى گسترده خيابانى در ايران به نتايج انتخابات رياست جمهورى بيش از چهار هزار نفر بازداشت شدند.

دهها تن از افراد بازداشت شده كه در ميان آنها شخصيت هاى سرشناس اصلاح طلب و نزديكان دولت سابق اصلاحات به چشم مى خورند در چهار جلسه دادگاه محاكمه شدند و سخنانى بر خلاف ديدگاه هاى سابق خود بيان كردند.

اصولگرايان تندرو در اظهار نظرها و مقالات خود با نام بردن از مير حسين موسوى، مهدى كروبى و محمد خاتمى به عنوان «سران اغتشاشات»، خواستار دستگيرى و محاكمه آنها شدند.

انتشار «اعترافات» منتشر نشده

فرمانده كل سپاه پاسداران در سخنان خود به «اعترافات» منتشر نشده محمد على ابطحى، معاون سابق رياست جمهورى، نيز اشاره كرد و از قول وى گفت: «خاتمى و فاتح و مهدى هاشمى رفسنجانى مى ‌گفتند كه برنده شدن در اين انتخابات خيلى با انتخابات گذشته فرق مى ‌كند.در اين صورت جريان اصولگرا و رهبر ديگر نمى ‌توانند سرشان را بلند كنند و اين معناى يكسره كردن كار است.»

به گفته محمد على جعفرى، «آقاى ابطحى در رابطه با هدف اصلاحات مى‌گويد: هدف اصلاحات حذف عنوان ولايت فقيه و رهبرى دينى و تغيير حاكميت انقلابى و دينى به حاكميت عرفى و سكولار است.»

وى افزود: «عطريانفر اعتراف مى كند كه آقاى تاجزاده در انتخابات مى گفت ما مى توانيم با تجربياتى كه در اين سالها كسب كرده ايم به راحتى رهبرى را مهار كنيم.»

استناد فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به سخنان بازداشت شدگان در حالى صورت مى گيرد كه بسيارى از آنها در ۷۵ روز گذشته در بازداشت به سر مى برند و گزارش هاى مختلفى در باره آزار و اذيت جسمى و روحى آنها در زندان منتشر شده است.
استناد فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به سخنان بازداشت شدگان در حالى صورت مى گيرد كه بسيارى از آنها در ۷۵ روز گذشته در بازداشت به سر مى برند و گزارش هاى مختلفى در باره آزار و اذيت جسمى و روحى آنها در زندان منتشر شده است.

برخى از مراجع تقليد، نامزدهاى معترض انتخابات و شخصيت هاى برجسته اصلاح طلب، با محكوم كردن «اعتراف هاى» بازداشت شدگان، اخذ آنها را ناشى از فشار، اجبار و شكنجه دانسته اند.

محمد على جعفرى در سخنان خود در واكنش به اين اعتراض ها گفته است: «افراد مدعى چاره اى ندارند جز اينكه دروغ بگويند. آقاى ابطحى در مدتى كه در زندان بود با خروج از جوى كه ديگر بر او حاكم نبوده و دور شدن از آن دوستان خود، با بحث آزاد، تحولى در او به وجود آمده و اين سخنان را گفته است.»

فرمانده سپاه پاسداران با بيان اينكه «برخى مى خواهند در عمل در مقابل اصل نظام بايستند و ما وظيفه داريم آنها را رسوا كنيم» گفته است: «بايد بدانيم كه امروز تهديد عليه نظام و انقلاب، جدى تر از گذشته است.»

به رغم گذشت بيش از ۷۵ روز از انتخابات رياست جمهورى، واكنش ها و اعتراض ها به نحواه برخورد نيروهاى نظامى و انتظامى با معترضان همچنان ادامه دارد و مخالفان خواستار برخورد قضايى با عوامل كشته شدگان در تظاهرات خيابانى هستند.

در حالى كه مخالفان تعداد كشته شدگان را ۶۹ نفر اعلام كرده اند فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى اين تعداد را ۲۹ نفر دانسته است كه به گفته وى، ۲۰ نفر آنها بسيجى هستند.

به رغم گذشته نزديك به يك هفته از اين ادعاى آقاى جعفرى و درخواست برخى از نمايندگان اقليت مجلس براى انتشار اسامى كشته شدگان بسيجى، وى هنوز حاضر نشده است در اين زمينه واكنشى نشان دهد.

دیدن نظرات (۳۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG