لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۱

نور آفتاب، منبع اصلی ویتامین دی بدن انسان


برخی از پزشکان نگرانند که ممکن است بيش از اندازه مردم به پرهيز از حمام آفتاب تشويق شده باشند.


پزشکان راهنمايی های سابق در رابطه با خورشيد را مورد بازنگری قرار می دهند. محققان سلامتی سال ها بود که در رابطه با خطر سرطان پوست به افرادی که حمام آفتاب می گرفتند هشدار می دادند.


اکنون برخی از پزشکان نگرانند که ممکن است بيش از اندازه مردم به پرهيز از حمام آفتاب تشويق شده باشند.


ويتامين دی که منشاء آن نور خورشيد است برای پيشگيری از ديگر انواع سرطان ضروری است. تشعشع آفتاب دليل اصلی سرطان پوست است اما نور آفتاب درعين حال منبع اصلی ويتامين دی برای بدن انسان است.


در مقاله ای که اين هفته در نشريه «شرح مذاکرات آکادمی ملی علوم» منتشر شد، دانشمندان آمريکايی و نروژی بازبينی و تحقيقات خود را در مورد ميزان سرطان در ميان جوامعی که به مقادير گوناگون در معرض تشعشع آفتاب قرار می گيرند اعلام کردند.


آنها کشف کردند تعداد افرادی که از سرطان های درونی نظير سرطان روده بزرگ، غده پروستات و ريه جان سالم به در می برند در کشورهای دور از شمال کره زمين، که مردمان آنها کمتر از نور آفتاب بهره می برند، پايين تر است.


آنها اين گونه استدلال می کنند که ميزان ويتامين دی ناشی از آفتاب ممکن است برای انسان پرمنفعت تر باشد تا تاثيرات منفی نور خورشيد.


ميزان بيش از حد پايين ويتامين دی با افزايش خطر سکته های قلبی، مغزی و بيماريهای استخوان ارتباط دارد.


اما چه اندازه آفتاب برای بدن انسان کافی است؟


بر اساس تحقيقات انجام شده هر فرد به حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ يونيت (واحد بين المللی) آفتاب در روز نيازمند است.


اين ميزان آن قدر پايين است که پوست بدن فرد نبايد لزوما برونزه شود و لزوم دوری از آفتاب سوختگی برای جلوگيری از خطر سرطان پوست همچنان باقی است.


البته دريافت ويتامين دی از طريق مواد غذايی نظير شير، انواع ماهی يا روغن ماهی نيز ميسر است.


۸۵ گرم ماهی تن دارای ۲۰۰ يونيت ويتامين دی است. مقدار بيش از اندازه ويتامين دی نيز می تواند برای بدن انسان ناسالم باشد و به حالت تهوع يا آسيب کليه منجر شود.


نتيجه گيری کلی از پيشنهادات پزشکان اين است که بايد تعادل را رعايت کرد، يعنی از آفتاب دوری نکنيد اما از آفتاب سوختگی پرهيز کنيد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG