لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۵۸

روسیه شرکت ایرانی «تالیا» را می خرد


ارزش معامله تالیا با شرکت روسی ۱۱ ميليون دلار اعلام شده است.

روزنامه کومرسانت چاپ مسکو روز چهارشنبه خبر داد که اتحاديه مخابراتی روسی « آلتیمو» سهام يکی از شرکت های مخابراتی ايران را خريداری کرده است.


اتحاديه مخابراتی روسیه که در ترکيب گروه روسی «آلفا» قرار دارد از «محمد محمدی» تاجر ايرانی، ۴۹ درصد سهام يک شرکت مخابرات ايرانی را به مبلغ ۱۱ ميليون دلار خريداری کرده و متعهد به سرمايه گذاری ۳۰۰ ميليون دلاری در توسعه آن شده است.


«کومرسانت» می گويد که کمپانی خريداری شده توسط آلتيمو، «ايرافون» نام دارد. اما به عقيده راديو «اکو مسکو» چنين کمپانی ای در بانک اطلاعاتی انجمن بين المللی GSM وجود ندارد و به احتمال بسيار زياد کمپانی خريداری شده «تاليا» نام دارد که در بازار موبایل ايران بسيار فعال است.


۵۱ درصد باقی سهام این شرکت، مطابق قوانين ايران متعلق به سرمايه گذاران داخلی است. کومرسانت که خبر اين معامله محرمانه را منتشر کرده است منبع خود را فاش نساخته و تنها به اين نکته اشاره مي کند که اين خبر از طريق يکی از نزديکان ميخائيل فريدمن، ميلياردر روس و رییس گروه «آلفا» به دست اين روزنامه رسيده است.


به عقيده اين نشريه، علت اصلی مخفی نگه داشتن اين معامله و عدم اعلام آن ترس شرکت روسی از تحريم های ایالات متحده آمريکا است.


طبق اطلاعات «کومرسانت»، معامله با وام بانک صادرات ايران انجام می شود و از آنجا که اين بانک مظنون به حمايت مالی از حزب الله است، هر سازمانی که با بانک صادرات ارتباط داشته باشد، می تواند مورد تحريم آمريکا قرار گيرد.


به نوشته اين نشريه چاپ مسکو، به همین دلیل معامله از طريق شعبه ناشناس شرکت مخابرات «اسکای موبایل» قرقيزستان که در ترکيب اتحاديه «آلتيمو » قرار دارد انجام گرفته است.


تاکنون اتحاديه «آلتيمو» اظهار نظری در رابطه با خبر منتشر شده در روزنامه روسی نکرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG