لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۷

«کشته شدن دهها شورشی طالبان در افغانستان»


از ماه گذشته بيش از ۲۵۰۰ نيروی ناتو و افغانی عملياتی را در مناطق جنوب افغانستان آغاز کرده اند.

نيروهای ائتلاف به رهبری ايالات متحده اعلام کردند که در درگيری های روز شنبه با طالبان حدود ۸۰ شورشی در افغانستان کشته شدند.


بر اساس گزارش های منتشره، اين درگيری ها در ولايت هلمند و بدنبال کمين نيروهای طالبان عليه سربازان گشتی نيروهای ائتلاف آغاز شد که بدنبال آن مقر شورشيان کمين کرده از هوا و زمين مورد حمله قرار گرفت.


اين پنجمين درگيری سنگين ميان طرفين از اول سپتامبر تاکنون است. در درگيری های دو ماه اخير بيش از ۲۵۰ شورشی طالبان کشته شده اند.


بيانيه ارتش ائتلاف اعلام کرده است که در جريان اين درگيری که شش ساعت طول کشيد هيچيک از شهروندان افغانی يا سربازان ائتلاف آسيبی نديده اند.کارشناسان بر اين نظرند که احتمالا نيروهای آمريکايی و بريتانيايی مستقر در افغانستان درصددند تا منطقه جنوب را از وجود شورشيان پاکسازی کنند.

به گفته محی الدين غوری، يک فرمانده افغان، «درگيری های روز شنبه در موقعيت ها و ساعات مختلف صورت گرفت و بر اساس برآوردهای انجام شده ۷۳ ظورشی طالبان در جريان حملات کشته شدند.»


گزارش ها حاکیست که گشت نيروهای ائتلاف در منطقه موسی قلعه مورد حمله قرار گرفت که از ماه فوريه تاکنون در کنترل شورشيان طالبان قرار دارد.


نيروهای بريتانيايی پس از اينکه با ريش سفيدان محلی قراردادی را برای سپردن مسئوليت اين منطقه به آنها امضاء کردند موسی قلعه را ترک کردند و از آن زمان طالبان بر اين ناحيه تسلط پيدا کرده است.


بر اساس بيانيه نيروهای ائتلاف، چندين شورشی طالبان نيز در ولايت قندهار توسط نيروهای مشترک ائتلاف و افغانستان کشته شدند.


کارشناسان بر اين نظرند که احتمالا نيروهای آمريکايی و بريتانيايی مستقر در افغانستان درصددند تا منطقه جنوب را از وجود شورشيان پاکسازی کنند.


از ماه گذشته بيش از ۲۵۰۰ نيروی ناتو و افغانی عملياتی را در مناطق جنوب افغانستان آغاز کرده اند.


برآوردهای دولتی نشان می دهد که عمده مواد مخدر افغانستان که بزرگترين توليد کننده ترياک در جهان است در ولايت هلمند توليد می شود.


از زمان سقوط دولت طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ جنگ ميان شورشيان و نيروهای ائتلاف و ارتش ملی افغانستان هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.


طالبان که از سوی گروه های تندرو و افراطی در داخل و خارج از افغانستان حمايت می شود اعلام کرده که حاضر نيست تا با دولت به مذاکره بپردازد.


XS
SM
MD
LG