لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۰۹

کارشناسان هسته ای آمریکا به کره شمالی می روند


قرار است که دور جدید گفت و گوهای شش جانبه در ماه جاری میلادی در پکن از سر گرفته شود.

یک گروه از کارشناسان هسته ای ایالات متحده به سرپرستی سونگ کیم، مسئول امور مربوط به شبه جزیره کره در وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه، دهم سپتامبر، وارد سئول، پایتخت کره جنوبی، می شود.


این گروه روز سه شنبه برای دیداری پنج روزه از کره شمالی، سئول را به مقصد پیونگ یانگ ترک می کند تا به هیات های اعزامی دو کشور چین و روسیه که برای مذاکره و نظارت بر تاسیسات مهم اتمی کره شمالی در آن کشور به سر می برند ملحق شود.


بر اساس اظهارات یک مقام ارشد کره جنوبی، انتظار می رود سرپرست این هیات آمریکایی که دستیار کریستوفر هیل، نماینده ویژه آمریکا در گفت و گوهای شش جانبه، نیز محسوب می شود شامگاه روز دوشنبه با لیم سونگ نام، همتای کره جنوبی خود، دیدار کرده و مسائل مربوط به روند خلع سلاح اتمی کره شمالی را با وی در میان گذارد.نماینده ویژه آمریکا در گفت و گوهای شش جانبه ابراز امیدواری کرد که کره شمالی تا پایان سال جاری میلادی از سلاح های هسته ای پاک شود.

پیش از این، کریستوفر هیل، سرپرست مذاکرات هسته ای آمریکا در مناقشه اتمی کره شمالی، که به همراه جرج بوش، رییس جمهوری ایالات متحده، برای شرکت در نشست همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه به استرالیا سفر کرده بود روز جمعه در جمع خبرنگاران حاضر در سیدنی گفته بود که نمایندگان هسته ای سه کشور آمریکا، روسیه و چین برای کنترل روند خلع سلاح اتمی کره شمالی راهی آن کشور خواهند شد.


آقای هیل اعزام کارشناسان سه کشور به کره شمالی را گام بزرگی در روند خلع سلاح اتمی کره شمالی توصیف کرد و گفت: باید ببینیم این دیدار چه نتایجی به دنبال دارد. ما امیدواریم کره شمالی با برخی معیارهای خلع سلاح موافقت کند. برداشت ما از مفهوم خلع سلاح این است که اگر تاسیساتی از چرخه فعالیت خارج شد نمی توان آن را به راحتی دوباره فعال کرد و هدف ما از این خلع سلاح این است.


نماینده ویژه آمریکا در گفت و گوهای شش جانبه ابراز امیدواری کرد که کره شمالی تا پایان سال جاری میلادی از سلاح های هسته ای پاک شود.


انتظار می رود هیات های اعزامی سه کشور آمریکا، روسیه و چین در پایان دیدار پنج روزه خود مشاهدات و یافته ای این سفر را در اختیار نمایندگان شش کشور درگیر در مسئله اتمی کره شمالی قرار دهند.


قرار است که دور جدید گفت و گوهای شش جانبه در ماه جاری میلادی در پکن از سر گرفته شود.


XS
SM
MD
LG