لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۹

تلاش نخست وزیر پرتغال برای آزادی «سقط جنین»


آنیبال کاواکو سیلوا، رییس جمهوری پرتغال در پای صندوق رای

خوزه ساکراتس نخست وزير پرتغال گفت: حزب سوسياليست که بر اين کشور حاکم است از قدرت اکثريت خود در مجلس برای آزاد کردن سقط جنين استفاده خواهد کرد .


نخست وزير پرتغال اين سخنان را پس از انجام انتخابات روز يکشنبه اعلام کرد .


در انتخابات ياد شده نزديک به ۶۰ درصد رای دهندگان نسبت به تغيير قوانينی که يادگار عهد روم باستان و همچنين مذهب کاتوليک است رای مثبت دادند .


با اين حال نتيجه انتخابات مذکور مردود اعلام شد چرا که تنها ۴۳ درصد افراد واجد شرايط در آن شرکت جستند حال آن که دست کم ۵۰ درصد از جمعيت ۸.۹ ميليونی واجد شرايط بايد در انتخابات شرکت می کردند تا نتيجه آن ، قانونی اعلام می شد .


با اين حال نخست وزير پرتغال گفت: مردم حرف خود را زده اند و به صورت واضحی نيز آن را بيان کرده اند .


مقامات کليسای کاتوليک پرتغال هنوز نسبت به نتايج اين همه پرسی واکنشی نشان نداده اند .


قانون جديد که توسط دولت پيشنهاد شده می توانست به زن ها اجازه دهد که طی ده هفته اول بارداری اجازه داشته باشند به سقط جنين بپردازند .


براساس قانون جاری، سقط جنين در صورتی امکان پذير است که فرد مورد تجاوز قرار گرفته، جنين دچار ناهنجاری باشد يا سلامتی مادر در معرض خطر قرار داشته باشد که سقط جنين نيز بايد در ۱۲ هفته اول بارداری صورت گيرد .


در بسياری از کشورهای اتحاديه اروپايی، سقط جنين دچار محدوديت های بسياری است. زنان خواستار سقط جنين در بريتانيا بايد تا ۲۴ هفته اول، در آلمان، فرانسه و ايتاليا نيز تا ۱۲ هفته اول نسبت به اين کار اقدام کنند .


اين دومين بار ظرف ده سال گذشته است که چنين رفراندومی بر سر مسئله ای حساس و اختلاف برانگيز برگزار می شود .


در سال ۱۹۹۸ نيز اکثريت رای دهندگان پيشنهاد مشابه ای برای سقط جنين را رد کردند. انتخابات قبلی به دليل تعداد پايين شرکت کنندگان باطل اعلام شد و به همين دليل قانون قبلی پا برجا ماند .


نخست وزير پرتغال می گويد که قانون فعلی صرفا سقط جنين زير زمينی را افزايش می دهد .


فعالان حقوق سقط جنين می گويند که سالانه ۱۰ هزار زن با عوارض ناشی از سقط جنين غير قانونی دست و پنجه نرم می کنند .


XS
SM
MD
LG