لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۳

«تنبیه بدنی» دانش‌آموزان یک کلاس در بندرعباس با لوله پولیکا


مدیر دبستان پسرانه مشیردوانی در بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، همه دانش‌آموزان کلاس پنجم این دبستان را با استفاده از یک لوله پولیکا تنبیه بدنی کرد.

غلامعباس عبدلی، مدیر این دبستان، روز چهارشنبه ۱۶ مهر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایرنا ضمن تایید اقدام خود، تنبیه دانش‌آموزان را «لازمه کنترل و مدیریت» دبستان دانست و گفت که همه دانش آموزان را کتک زده تا هیچ یک از والدین گله نکنند که چرا یک کودک کتک خورده و دیگری کتک نخورده است.

وی با نشان دادن یک لوله پلاستیکی حدود ۵۰ سانتیمتری سفید رنگ به خبرنگار ایرنا گفته که از این وسیله برای تنبیه دانش‌آموزان استفاده کرده است.

مدیر دبستان مشیردوانی بندرعباس تاکید کرد که بر اساس قانون نظام (پادگان)، تشویق برای یک نفر و تنبیه برای همه است و اگر باز هم دانش آموزان مرتکب خلاف شوند «به آن‌ها رحم نمی‌کند و شخصا آنان را تنبیه بدنی می‌کند».

مادر یکی از دانش آموزان بدون ذکر نام خود به ایرنا گفته که اثر ضربه لوله پلاستیکی پی‌وی‌سی (پولیکا) بر سر و برخی دیگر از نقاط بدن پسرش قابل مشاهده است.

وی به نقل از فرزندش درباره چگونگی این اتفاق گفت: «دانش‌آموزان معلم نداشته‌اند و ...سر و صدا کرده‌اند و مدیر نیز وارد کلاس شده و چون دانش آموزان حاضر نشده‌اند فرد خاصی را به عنوان عامل شلوغی معرفی کنند، همه به صورت گروهی مورد تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند».

به گفته فرحان سنگریان، دانش آموز این دبستان، تعدادی از دانش آموزان دست خود را برای انجام تنبیه جلو نیاورده‌اند و ضربه به سر و صورت‌شان خورده است.

شهناز شیرماهی، مادر فرحان سنگریان، نیز گفته که انگشت شست فرزندش به شدت آسیب دیده است.

رییس آموزش و پرورش ناحیه دو بندرعباس که این دبستان در زیر مجموعه آن قرار دارد به خبرگزاری ایرنا گفته که در صورت رسیدن شکایت مکتوب، ماجرا در هیات تخلفات و دیگر بخش‌های اداری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که فرآیند خاص خود را خواهد داشت.

سیدهادی حسینی افزوده است: «ممکن است دادستان نیز به عنوان مدعی‌العموم خواهان پیگیری قضایی این اتفاق باشد که این موضوع نیز روند جداگانه‌ای را طی خواهد کرد».

وزارت آموزش و پرورش ایران با صدور بخشنامه‌ و آیین‌نامه‌های گوناگون «تنبیه بدنی» را در مدارس ایران منع کرده است ولی در سال‌های اخیر اخبار متعددی درباره تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس ایران منتشر شده است.

همچنین گزارش‌هایی درباره مرگ و نقص اعضای چندین کودک بر اثر تنبیه بدنی منتشر شده است.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG