لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۹

پایان دوران برلوسکونی؛ «آث میلان» ایتالیا به کنسرسیوم چینی فروخته شد


بازی دوستانه تیم آث میلان برابر تیم پرسپولیس که آذر سال ۱۳۹۲ در تهران برگزار شد.

سیلویو برلوسکونی نخست‌وزیر سابق ایتالیا روز پنجشنبه ۲۴ فروردین بالاخره فروش پر دردسر باشگاه فوتبال خود، آث میلان، به یک کنسرسیوم چینی را نهایی کرد.

با این معامله ۷۴۰ میلیون یورویی کنترل چینی‌ها بر فوتبال باشگاهی ایتالیا افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، این معامله که بزرگترین سرمایه‌گذاری چینی‌ها در باشگاه‌های فوتبال اروپا است پس از خرید باشگاه رقیب آن یعنی اینترمیلان در سال گذشته توسط یک شرکت چینی دیگر صورت می‌گیرد.

در عین حال یک شرکت چینی دیگر صاحب حقوق معنوی تصاویر تلویزیونی فوتبال سری آ (لیگ برتر فوتبال) ایتالیا است.

این برای برلوسکونی پایان یک دوران است. او باشگاه آث میلان را در دهه ۸۰ میلادی خرید و به سرعت آن را به یکی از بهترین و معروفترین باشگاه‌های فوتبال اروپا بدل کرد و از این باشگاه و شبکه‌های تلویزیونی خود برای آغاز فعالیت سیاسی‌اش بهره گرفت.

دو طرف روز پنجشنبه با انتشار یک بیانیه مشترک خبر امضای قرارداد نهایی را منتشر کردند.

۷۴۰ میلیون یوور که در این معامله پرداخت می‌شود شامل ۲۲۰ میلیون یورو بدهی‌های باشگاه خواهد بود. در بخشی از این بیانیه گفته شده است که خریداران در روز معامله در نهایت ۳۷۰ میلیون یورو پرداخت کردند و به سرمایه‌گذاری و تقویت بنیه مالی باشگاه متعهد شده‌اند.

یکی از مسئولان کنسرسیوم چینی به رسانه‌های چین گفته است: «طرفداران از مدتها پیش در انتظار بازگرداندن روزهای پر افتخار به این باشگاه بوده‌اند. ما امروز یک گام مهم در مسیر نوسازی برداشتیم و در آینده به طور مستمر تلاش خواهیم کرد تا این باشگاه افسانه‌ای را به صدر فوتبال جهان بازگردانیم».

برلوسکونی که اکنون ۸۰ ساله است به این دلیل باشگاه آث میلان را می‌فروشد که حاضر نشد پول لازم برای رقابت آن با باشگاه‌های نیرومند اروپایی را سرمایه‌گذاری کند که بسیاری از آنها اکنون صاحبان ثروتمند عرب یا چینی دارند.

برلوسکونی گفت: «پس از بیش از ۳۰ سال، مالکیت باشگاه آث میلان را واگذار و از مقام ریاست باشگاه کناره‌گیری می‌کنم. بسیار متاثرم ولی در عین حال می‌دانم که فوتبال مدرن نیازمند سرمایه‌گذاری و منابعی است که یک خانواده به تنهایی نمی‌تواند آن را تامین کند».

آقای برلوسکونی اوت پارسال با فروش باشگاه موافقت کرده بود ولی معامله با مشکلاتی روبرو شد و روند بررسی آن توسط دولت چین که قراردادها و سرمایه‌گذاری‌های غیرضروری خارجی، بخصوص معاملات بیهوده در عرصه ورزش را به شدت کنترل می‌کند، بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت طول کشید.

در نهایت در این فاصله یک موسسه سرمایه‌گذاری خصوصی آمریکایی و یک موسسه چینی به کمک شرکت آقای برلوسکونی آمده و بخش از بدهی آن را تا زمان امضاء قرارداد تقبل کردند. رقم دقیق پرداخت وام یا بدهی به شرکت آمریکایی اعلام نشده ولی به گفته یک منبع مطلع، رقمی که شرکت مالی چینی به صورت وام یا وام در ازای دریافت سهام پرداخت کرده، حدود ۱۴۰ میلیون یورو است.

آث میلان پس از رئال مادرید از نظر مقام قهرمانی باشگاه‌های اروپایی در رده دوم قرار دارد ولی از سال ۲۰۱۱ تاکنون هیچ جامی را نبرده و در جدول رده‌بندی سری آ اکنون در رتبه ششم است.

این باشگاه که در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۳ میلیون یورو ضرر کرد علاوه بر خرید بازیکنان خوب و گران‌قیمت، به تجهیزات، ساختمان و ورزشگاه جدید نیاز دارد. آث میلان تاکنون حساب‌های سال ۲۰۱۶ خود را اعلام نکرده ولی یک منبع مطلع مدعی است که رقمی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو متضرر شده است.

صاحبان جدید آث میلان به برلوسکونی پیشنهاد دادند که به عنوان رییس افتخاری در آینده باشگاه دخیل باقی بماند ولی او این پیشنهاد را نپذیرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG