لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۵

مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که در جریان تیراندازی یک سرباز افغان به سوی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان یک ژنرال دو ستاره آمریکایی کشته و ۱۵ نفر دیگر مجروح شدند که نیمی از آن‌ها آمریکایی هستند.

این حادثه روز سه شنبه، ۱۴ مرداد، اتفاق افتاد و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک سرتیپ آلمانی نیز در میان مجروحان قرار دارد. ارتش آلمان می‌گوید که وی تحت درمان قرار گرفته و خطری زندگی وی را تهدید نمی‌کند.

این گزارش حاکی است مردی که لباس ارتش افغانستان را بر تن کرده بود در اردوگاه «غرقه» به سوی نیروهای خارجی آتش گشود. اردوگاه غرقه در غرب کابل قرار دارد.

ژنرال محمد ظاهر عظیمی، یکی از سخنگویان وزارت دفاع افغانستان، نیز گفت: یک «تروریست در لباس ارتش» به روی نیروهای نظامی افغان و خارجی آتش گشود.

وی گفت که فرد تیرانداز در این حادثه کشته شد و سه افسر ارتش افغانستان نیز زخمی شدند.

آقای عظیمی اشاره‌ای به انگیزه این تیراندازی نکرد.

از تیراندازی غرقه به عنوان «حملات داخلی» یاد شده است که در جریان آن، نیروهای افغان به سوی همکاران خود در ائتلاف ناتو تیراندازی می‌کنند. این نوع حملات در سال گذشته به شدت کاهش یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، در سال ۲۰۱۳ ده حمله داخلی صورت گرفت که ۱۶ کشته بر جای گذاشت، در حالی که در سال پیش از آن، ۵۳ نفر در جریان ۳۸ حمله داخلی جان خود را از دست دادند.

قتل این ژنرال نخستین مورد از کشته شدن یک افسر بلندپایه آمریکایی در نزدیک به ۱۳ سال جنگ افغانستان است و در زمانی رخ می‌دهد که نیروهای خارجی خود را برای خروج از این کشور در پایان سال آماده می‌کنند.

ناتو گفته است که در حال تحقیق بر روی این موضوع است و حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان، نیز حمله روز سه شنبه را «بزدلانه» توصیف کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: «چنین اقدامی از سوی دشمنان صورت گرفته که نمی‌خواهند ببینند افغانستان دارای نهادهای قدرتمندی است».

گروه طالبان که علیه دولت مرکزی افغانستان می‌جنگد هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG