لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۸

احمد خاتمی درباره اینترنت پر سرعت: وقتی گل به مردم می‌دهید خار‌ها را بکنید


احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

امام جمعه تهران ارائه آنچه که او «اینترنت پاک» خواند را تقاضای اصلی از دولت در مسئله فرهنگ عنوان کرد و گفت: «وقتی گل به مردم می‌دهید خار‌ها را بکنید تا دست مردم زخمی نشود».

احمد خاتمی روز جمعه ۱۴ شهریور تصریح کرد: «کار فرهنگی فقط وظیفه دولت نیست، حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و صدا و سیما و رسانه‌ها نیز مسئولند، اما آن مقدار که به دولت مربوط است تقاضای اصلی، قرار دادن فضای پاک اینترنتی در اختیار مردم عزیز است».

به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود: «ما اصلاً با فضای مجازی مخالف نیستیم، اما وقتی گل به مردم می‌دهید خار‌ها را بکنید تا دست مردم زخمی نشود».

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: «معقول نیست زمانی که ساختارهای نظارتی ما کامل نشده است فضای اینترنتی را آزاد آزاد در اختیار مردم بگذاریم».

در هفته‌های گذشته تعدادی از چهره‌های اصولگرا و روحانیون محافظه‌کار از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی، نسبت به ارائه مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم و سرعت اینترنت تلفن‌های هوشمند در ایران اعتراض کرده بودند.

در مقابل، آیت‌الله یوسف صانعی و آیت‌الله بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه، با محدود کردن سرعت اینترنت مخالفت کرده‌اند.

وزارت ارتباطات ایران شهریور ماه مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم را به دو شرکت همراه اول و ایرانسل داد.

بر اساس گزارش‌ها، سرعت بالا‌تر اینترنت و امکان تماس تصویری از طریق خود شبکه از جمله ویژگی‌های این تلفن‌های همراه است.

امام جمعه تهران گفت: «اگر ساختارهای نظارتی ما درست شود اینترنت 3G حتی 10G در اختیار مردم قرار دهیم، اما این کار سبب نشود که راه برای بیگانگان برای لطمه زدن به اصل دین باز شود».

معترضان محافظه‌کار خدمات مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم معتقدند که شورای عالی فضای مجازی که به فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل شد مجوز ارائه این خدمات را صادر نکرده است.

امام جمعه تهران با اشاره به سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی در جمع اعضای دولت حسن روحانی تصریح کرد: «مسئله فتنه چالش با اصل نظام بود البته راه برای توبه باز است اما تا وقتی که لجاجت می‌کنند، خط همین است و پست‌های کلیدی نظام نباید جای فتنه‌گران باشد».

رهبر ایران روز پنجم شهریور در دیدار با رییس جمهوری و اعضای هیات دولت، اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ را که او «فتنه» می‌خواند، از جمله «خطوط قرمز» حکومت دانست و از وزرا خواست بر «فاصله‌گذاری با آن پایبند باشند».

XS
SM
MD
LG