لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۰

اعتراض به نامه احمدی نژاد و پیشنهادهای دولت برای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس


محمود احمدی نژاد (راست) در حال صحبت با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی
نامه محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، به علی لاريجانی برای تغيير آيين نامه داخلی مجلس شورای اسلامی واکنش نمايندگان مجلس را برانگيخته و آن را «دخالت دولت در امور قوه مقننه» عنوان کرده اند.

بر اساس گزارش رسانه های ايران، محمود احمدی نژاد روز شنبه نامه ای خطاب به رييس مجلس نوشته و در آن خواستار اصلاح ۱۵ مورد از آيين نامه داخلی مجلس شورای اسلامی شده است.

محمود ميرتاج الدينی، معاون پارلمانی رييس جمهور، در گفت و گويی با سايت دولت برخی از موارد مهم در آيين نامه مجلس شورای اسلامی برای اصلاح را به اين ترتيب بيان کرده است: صدور بيانيه و قطعنامه و اجرايی نمودن آنها، اعلام وصول و بررسی سوال و استيضاح و اعمال برخی اصلاحات نظارتی، نحوه بررسی لايحه بودجه سالانه و تقديم متمم بودجه از سوی مجلس، بررسی و ارجاع گزارش تحقيق و تفحص به قوه قضائيه در قالب کيفر خواست و الزام روسای قوای مجريه و قضائيه به ارائه گزارش شفاهی در مجلس.

آقای ميرتاج الدينی برخی از مواد آيين نامه داخلی مجلس را مغاير قانون اساسی دانسته و خواستار اصلاح آنها شد.

در واکنش به نامه احمدی نژاد و مصاحبه معاون پارلمانی رياست جمهوری، محمد تقی رهبر، عضو کميسوين قضايی و حقوقی مجلس گفته است که «دولت اختيار قانونی برای اصلاح آيين نامه داخلی مجلس ندارد.»

وی افزوده است: «پيشنهاد برای تغيير آيين نامه وظيفه خود نمايندگان است، اگر هم دولت نظری در اين رابطه دارد آن را به شکل دوستانه و غير رسمی به اطلاع هيئت رييسه مجلس يا نمايندگان برساند تا در صورت صلاحديد وکلای مردم روال قانونی اش طی شود.»

روزنامه شرق نيز نامه احمدی نژاد به رئيس مجلس و ارائه ۱۵ پيشنهاد برای تغيير آئين نامه مجلس را «پيشروی دولت در زمين مجلس» توصيف کرده و نوشته است که احمدی نژاد «در يک کلام می خواهد آيين نامه داخلی مجلس را تغيير دهد تا اگر مجلس نتوانسته در قانونپذير کردن دولت نسبت به قوانين مصوب نمايندگان موفق باشد، دستکم نمايندگان بر مبنای قوانين مورد نظر دولت عمل کنند.»

محمد حسين فرهنگی، نماينده تبريز، نيز در واکنش به نامه احمدی نژاد به روزنامه «تهران امروز» گفته است که «قرار نيست دولتمردان در مورد مسائل داخلی مجلسيان نظر دهند و بهتر است دولت برای حل مسائل و مشکلات خود پيشنهاداتی آماده کند.»

عبدالرضا ترابی، نماينده گرمسار در مجلس، نيز نامه احمدی نژاد را «برای فرار از پاسخ گويی به نمايندگان مجلس» ارزيابی کرده و گفته است که «در هيچ قانونی به دولت اين اجازه داده نشده است» که در امور مجلس دخالت کند و «دولت حق ندارد حکمی در مورد مجلس بدهد، آن هم آيين نامه داخلی مجلس.»

با اين حال، يک عضو هيئت رييسه مجلس شورای اسلامی، پيشنهادات دولت را به معنای دخالت در امور مجلس ندانسته و گفته است: «تا زمانی که اين پيشنهادات به طرحی در مجلس تبديل نشود، همچون يک کاغذ است که هيچ بار و الزام قانونی را برای مجلس ايجاد نمی کند.»

محمد دهقان در گفت و گو با خبرگزاری ايسنا گفته که اين پيشنهادات دو هفته پيش به مجلس ارائه شده است و افزوده است که اين پيشنهادات به دليل نداشتن بار حقوقی، الزام قانونی برای مجلس ايجاد نمی کند.

هيئت رييسه مجلس هنوز به طور رسمی واکنشی به نامه رييس جمهور ايران و پيشنهادهای دولت برای اصلاح آيين نامه مجلس نشان نداده است. به نظر می رسد که نامه جديد محمود احمدی نژاد دور تازه ای از تنش ميان دولت و مجلس را رقم بزند.

مجلس و دولت در سال های اخير يکديگر را به دخالت در امور يکديگر و سرپيچی از قانون متهم کرده اند. به رغم دخالت های مکرر رهبر جمهوری اسلامی ايران برای حل و فصل اختلافات ميان دولت و مجلس، از دامنه درگيری های سياسی ميان آنها کاسته نشده است.

این درگیری ها تا ادامه یافت که آیت‌الله خامنه‌ای یک هیئت عالی را به ریاست محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه ایران مأمور رسیدگی و حل و فصل اختلافات قوای سه‌گانه کرد.

هیئتی که اکنون در پی نامه محمود احمدی‌نژاد و واکنش نمایندگان مجلس شاید نخستین مأموریت خود را در دست گیرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG