لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۸

احمدی نژاد: هيچ مشکلی در اقتصاد کشور وجود ندارد


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران.
در حالی که بازار ارز و طلا در ايران به شدت آشفته شده و قیمت کالاهای اساسی در حال افزايش است، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران روز پنجشنبه گفت: «به عنوان مطلع می گويم هيچ مشکلی در اقتصاد کشور وجود ندارد و ما از ثبات اقتصادی برخورداريم.»

آقای احمدی نژاد که برای افتتاح «۱۴ پروژه عظیم صنعتی، معدنی و عمرانی» در مجتمع مس سرچشمه به کرمان سفر کرده است در سخنانی، اتحاديه اروپا را به دليل اعمال تحريم های جديد عليه ايران به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: «آنها به دروغ می گويند هدف تحريم ها ملت ايران نيست. بايد از آنها سوال کرد پس هدف چه کسی است؟»

وی تحريم کنندگان ايران را «دشمن ملت» معرفی کرد و خطاب به آنها گفت: «به شما نصيحت می کنم که به مسير درست بازگرديد؛ بهانه می آوريد که ايران از مذاکرات طفره می رود در حالی که خود شما در آستانه مذاکرات قطعنامه صادر می کنيد و به دنبال بهانه هستيد تا مذاکرات را برهم بزنيد.»

وی جمهوری اسلامی ايران را نظامی توصيف کرد که «منطق و حرف برای گفتن دارد» و «از مذاکرات خودداری نمی کند بلکه کسانی که زورگو و سلطه جو هستند بهانه می آورند.»

اتحاديه اروپا در نشست هفته جاری خود تصويب کرد که خريد نفت از ايران را متوقف خواهد کرد و هرگونه مبادله در زمينه ارز و طلا و همچنين ارتباط مالی با بانک مرکزی ايران ممنوع خواهد شد. قرار است تحريم نفتی اين اتحاديه عليه ايران از ابتدای ماه ژوئيه اعمال شود تا واردکنندگان نفت از ايران جايگزينی برای آن پيدا کنند.

پيشتر و در روز ۳۱ دسامبر، باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، لايحه ای را به امضاء رساند که بر اساس آن طرف های خارجی باید ميان معامله با بانک مرکزی ايران يا آمريکا، يکی را انتخاب کنند.

تحريم های جديد آمريکا و اتحاديه اروپا در يک ماه گذشته به شدت بازار ارز و طلا در ايران را متلاطم کرده و از ارزش ريال ايران تا ۵۰ درصد کاسته شده است.

با اين حال، محمود احمدی نژاد در سخنان روز پنجشنبه خود هرگونه مشکل در اقتصاد ايران را رد کرد و گفت: «به عنوان مطلع می گويم هيچ مشکلی در اقتصاد کشور وجود ندارد و ما از ثبات اقتصادی برخورداريم.»

وی که سخنانش از سوی خبرگزاری دولتی، ايرنا، منتشر شده است، گفت: «البته دشمنان فشار می آورند ولی بايد بگويم که ملت آماده است.»

رییس جمهوری ایران خطاب به کشورهايی که آنها را «دشمن» ناميد توصيه کرد که با «ملت ايران» دوستی کنند، چرا که به گفته وی، «دوران قلدری و سر و صدا کردن در دنيا تمام شده است.»

وی با اشاره به تحريم خريد نفت ايران از سوی اتحاديه اروپا اظهار داشت: «غرب بداند که ملت ايران هر چه بخواهد را از خاک درست می کند و نيازی به شما ندارد شما نفت ما را تحريم می کنيد اما نمی بينيد که ۳۰ سال آمريکا از ما نفت نخريد اما اتفاقی نيفتاد... امروز هم به شما می گوييم نيازی به فروش نفت به چند کشور اروپايی نداريم.»

رييس جمهوری اسلامی حجم مبادلات ارزی ايران در سال را، «۲۰۰ ميلياد دلار» اعلام کرد که به گفته وی، «تنها ۲۴ ميليارد آن با اروپاست.»

آقای احمدی نژاد گفت: «در مقطعی ۹۰ درصد مبادلات ارزی ما با اروپا بود اما... اکنون اين مبادلات به ۱۰ درصد رسيده و نمی تواند تاثيری بر اقتصاد ايران بگذارد.»

جمهوری اسلامی ايران به دليل فعالیت های هسته ای خود، که از سوی غرب متهم به دنبال کردن برنامه ساخت سلاح هسته ای است، هدف تحريم های گسترده شورای امنيت، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی از کشورهای متحد واشينگتن قرار گرفته است.

اين تحريم ها سبب شده تا دسترسی ايران به منابع مالی بين المللی و کالاهای با کاربرد دوگانه محدود شود و سرمايه گذاری در صنعت نفت و گاز ايران که منبع اصلی درآمدهای کشور است قطع شود.

تحريم بانک مرکزی و خريد نفت ايران از سوی آمريکا و کشورهای اروپايی دشواری های تهران برای تامين ارز و کالاهای اساسی را بيشتر کرده است.
XS
SM
MD
LG