لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۷

آلن ایر: ایران پاسخ نمی دهد، کمک های آمریکا به زلزله زدگان دشوار شده است


آلن اير، ‌سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمريکا
به دنبال زلزله هفته گذشته در استان آذربايجان شرقی و اعلام آمادگی بسياری از کشورها و سازمان های بين المللی برای کمک به زلزله زدگان، دولت آمريکا هم به جمهوری اسلامی پيشنهاد کمک کرد که با عدم استقبال ايران روبرو شد.

گروهی از نمايندگان دموکرات و جمهوريخواه کنگره آمريکا هم اخيرا با ارسال نامه ای سرگشاده به باراک اوباما، ‌ریيس جمهوری این کشور از او خواستند تا ارسال کمک از سوی نهادهای غيردولتی اين کشور به زلزله زدگان ايران را تسهيل و برای آن مجوز کلی صادر کند.

دفتر کنترل اموال وزارت دارايی آمريکا نيز هفته گذشته با صدور اطلاعيه ای از تسهیل ارسال کمک ها به ايران خبر داد.

آلن اير، ‌سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمريکا در گفت و گو با راديو فردا می گويد که عدم پذيرش پيشنهاد آمريکا از طرف جمهوری اسلامی سبب شده تا ارسال کمک ها محدودتر شود.

آلن اير: همان طور که کاخ سفيد اعلام کرد، مردم آمريکا عميق ترين مراتب همدردی خود را به خاطر از دست رفتن جان برخی از شهروندان ايرانی در پی اين زمينه لرزه غم انگيز در شمال غرب ايران به مردم ايران ابراز می کنند.
ما حداقل دو موسسه غير دولتی را می شناسيم که هفته گذشته مجوز ارسال کمک به ايران را دريافت کرده اند. همين طور هم ما شرايط را تحت نظر داريم و مشغول بررسی گزينه های تسريع و تسهيل کمک رسانی به زلزله زدگان هستيم. وزارت خزانه داری ما در همکاری نزديک با بانک هاست تا معاملات مجاز را معين کند.
آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا

دولت آمريکا آمادگی خود را برای کمک به زلزله زدگان اعلام کرده است و ما همچنان منتظر دريافت پاسخ رسمی برای پيشنهادمان هستيم. در حال حاضر توانايی کمک رسانی ما با عدم پذيرش کمک ما از سوی دولت ايران محدود شده است.

ولی آيا پرزيدنت اوباما در نظر دارد که تسهيلاتی برای ارسال کمک های آمريکا و آمريکائيان مقيم اين کشور برای کمک به زلزله زدگان قائل شود؟

بله. لينک دستورات مربوط به نحوه گرفتن مجوز از دفتر کنترل اموال خارجی وزارت خزانه داری آمريکا و همچنين اطلاعات در مورد نحوه کمک آمريکايی ها به زلزله زدگان ايرانی در وب سايت يا تارنمای سفارت مجازی تهران به آدرس iran.usembassy.gov یا صفحه فيس بوک يو اس ای به زبان فارسی موجود است.

اين دستور العمل ها هم به فارسی و هم به انگليسی موجود است و کسانی که مايل به کمک به زلزله زدگان هستند می توانند مواد غذايی، دارو و وجه شخصی خود را بدون دريافت مجوز ارسال کنند و اوفکت- دفتر کنترل اموال خارجی وزارت خزانه داری آمريکا- در حال تسهيل رسيدگی به تقاضاهای ارسال کمک های ملی و انسان دوستانه به سازمان های خيريه در ايران است.اما تا حالا تعداد اين تقاضاها محدود بوده است.

دفتر کنترل اموال خارجی وزارت خزانه داری آمريکا در بيانيه ای که به همين مناسبت صادر کرده است، گفته که اگر اشخاص يا گروه هايی در آمريکا بخواهند برای کمک به زلزله زدگان پول نقد بفرستند، اين کار را می توانند انجام بدهند ولی بايد پول به يک بانک ديگری در کشور ثالث واريز شده و از آنجا به ايران فرستاده شود.
ولی همان طور که خودتان هم می دانيد تحريم های آمريکا و اتحاديه اروپا عليه جمهوری اسلامی ايران عملا هر گونه نقل و انتقال پول به ايران را غير ممکن کرده است. چگونه می شود پول را فرستاد و اطمينان داشت که به دست زلزله زدگان می رسد؟


همان طور که دفتر کنترل اموال خارجی وزارت خزانه داری قبلا هم گفته است الويت ويژه ای به تقاضاهای مجوز ارسال کمک انسان دوستانه به ايران را در نظر خواهد گرفت.

ما حداقل دو موسسه غير دولتی را می شناسيم که هفته گذشته مجوز ارسال کمک به ايران را دريافت کرده اند. همين طور هم ما شرايط را تحت نظر داريم و مشغول بررسی گزينه های تسريع و تسهيل کمک رسانی به زلزله زدگان هستيم. وزارت خزانه داری ما در همکاری نزديک با بانک هاست تا معاملات مجاز را معين کند.

آيا وزارت خزانه داری يا وزارت امور خارجه آمريکا در اين رابطه با کشورهای اتحاديه اروپا تماس گرفته است که آنها هم هماهنگی کرده و امکاناتی را به وجود بياورند تا از طريق آنها هم مواد غذايی، پول و ساير کمک ها به دست زلزله زدگان برسد؟

همه ما در رابطه با اين موضوع با هم هماهنگ هستيم. من نمی توانم به تفکيک اسم ببرم ولی راههايی هست که بشود اين کمک ها را به زلزله زدگان رساند. اما راه ما کمی دشوارتر شده است با اين که دولت آمريکا ابراز آمادگی کرده برای ارسال کمک های انسان دوستانه، هنوز پاسخ رسمی از سوی دولت ايران دريافت نکرده ايم.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG