لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۲۳

جستجوی خانه به خانه برای یافتن متهمان حادثه گلاسگو


پليس بريتانيا سطح هشدار را در اين جزيره به حد «بحرانی» افزايش داده است.

بدنبال انفجار خودرويی در ورودی فرودگاه گلاسگو در اسکاتلند و آتش گرفتن آن، پليس بريتانيا سطح هشدار را در اين جزيره به حد «بحرانی» افزايش داد.


پليس بريتانيا می گويد که اين حمله، اقدامی « تروريستی» بوده و بدنبال آن جستجوی خانه به خانه را در گلاسگو، دومين شهر بزرگ اسکاتلند، برای يافتن متهمان اين حادثه آغاز کرده است.


براساس گزارش های رسيده، دو مرد که يکی از آنها به شدت دچار سوختگی شده و وضعيت وی وخيم اعلام شده است پس از اين حادثه از سوی پليس دستگير شدند. دو نفر ديگر در بزرگراهی در شمال انگلستان بازداشت شدند.


در حال حاضر سه نفر از متهمان اين حادثه در بازداشت پليس و نفر چهارم در بيمارستان بستری و تحت مراقبت امنيتی قرار دارد.پليس بريتانيا معتقد است که انفجار در فرودگاه گلاسگو ارتباط مستقيمی با حادثه روز جمعه لندن دارد که در جريان آن نيروهای امنيتی دو خودروی بمبگذاری شده را در اين شهر کشف و خنثی کردند.

پليس بريتانيا معتقد است که انفجار در فرودگاه گلاسگو ارتباط مستقيمی با حادثه روز جمعه لندن دارد که در جريان آن نيروهای امنيتی دو خودروی بمبگذاری شده را در اين شهر کشف و خنثی کردند.


ويلی رای، افسر ارشد پليس به خبرنگاران گفت که « به نظر ما حادثه گلاسکو ارتباط مستقيمی با حوادث رخ داده در بريتانيا دارد.»


وی افزود: «شباهت های روشنی ميان اين دو واقع وجود دارد و از نظر ما اين حادثه يک اقدام تروريستی است.»


به گفته وی،« مردی که به شدت سوخته بود يک وسيله مشکوک با خود حمل می کرد که بدنبال کشف آن بيمارستان محل بستری وی به سرعت تخليه شد.»


در خصوص اينکه آيا اين وسيله مشکوک يک کمربند انفجاری بوده است پليس اظهار داشت که آن، وسيله انفجاری پرقدرتی نبوده است.


بدنبال اين حوادث، گوردون براون که روز چهارشنبه جانشين تونی بلر در مقام نخست وزيری بريتانيا شد، جلسه ای اضطراری را با حضور مقامات امنيتی تشکيل داد تا به بررسی اوضاع رخ داده بپردازند.


همزمان وزارت کشور بريتانيا نيز سطح هشدار را در اين کشور به «بحرانی» افزايش داد که بيانگر احتمال بروز حوادث مشابه ای در روزهای آينده است.


آقای بروان در سخنانی خطاب به مردم بريتانيا گفت: من از همه مردم می خواهم که هشيار باشند و از پليس و همه مقامات حمايت کنند...و مطمئنم که آنها کنار يکديگر متحد، ثابت قدم و قوی باقی خواهند ماند.


اواخر روز شنبه، يک خودروی جيپ سبز رنگ با سرعت بالايی به در شيشه ای ترمينال فرودگاه گلاسگو برخورد کرد و بلافاصله دود غليظی به هوا برخاست.


اين حمله ۳۶ ساعت پس از وقايع لندن و کشف خودروهای بمبگذاری شده در اين شهر رخ داد. هنوز هيچ گروه يا شخصی مسئوليت اين حملات را به عهده نگرفته است ولی پليس احتمال می دهد که مجموعه اين اقدامات کار گروه القاعده باشد.


همزمان ایالات متحده اعلام کرد که سطح تدابیر امنیتی را در فرودگاه های این کشور افزایش خواهد یافت، اگرچه سطح تهدید تروریستی در حالت عادی باقی خواهد ماند.


دولت استرالیا نیز روز یکشنبه به شهروندان این کشور که قصد سفر به بریتانیا را دارند، هشدار داد. وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد که کسانی که قصد سفر به بریتانیا را دارند باید به شدت مراقب باشند.


XS
SM
MD
LG