لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۵

احمد قائد صالح، فرمانده نیروهای مسلح الجزایر، درگذشت


احمد قائد صالح (نفر راست) نقش مهمی در برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری سابق، ایفاء کرد.

ژنرال احمد قائد صالح، فرمانده نیروهای مسلح الجزایر، که اوایل سال جاری و با آغاز تظاهرات طرفدار دمکراسی در برکناری رئیس‌جمهوری سابق الجزایر نقش مهمی ایفا کرد، روز دوشنبه دوم دی به صورت غیرمنتظره در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

دولت الجزایر در بیانیه‌ای گفت که ژنرال صالح صبح روز دوشنبه بر اثر حمله قلبی در یک بیمارستان نظامی درگذشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با ادامه نارضایتی‌ها در کشور مرگ ژنرال صالح بر بی‌ثباتی سیاسی الجزایر خواهد افزود. نیروهای مسلح در تصمیم گیری‌های کلان این کشور نقش بسیار مهمی دارند. الجزایر صاحب منابع غنی گاز و یکی از متحدان غرب در مبارزه با تروریسم در شمال آفریقاست.

احمد قائد صالح، متولد ۱۳ ژانویه ۱۹۴۰ و یکی از چهره‌های مهم قدیمی الجزایر است که در پایان نبردی هفت ساله و خشونت‌آمیز توانست استقلال این کشور از فرانسه را به دست آورد.

او از تظاهرات مخالفان حکومت عبدالعزیز بوتفلیقه در بهار امسال حمایت کرد که در ماه آوریل به برکناری او پس از ۲۰ سال ریاست‌جمهوری منجر شد. پس از آن نیز یکی از تصمیم‌گیران اصلی در سیاست کشور بود.

ژنرال صالح دست به مبارزه‌ای بی‌سابقه علیه فساد از جمله ضد برخی از مقامات حکومت عبدالعزیر بوتفلیقه زد و در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که اوایل ماه دسامبر برگزار شد نقش تعیین کننده‌ای داشت.

عبدالمجید بتون که در این انتخابات به پیروزی رسید از سیاستمداران نزدیک به ارتش الجزایر تلقی می‌شود و ژنرال صالح در مراسم رسمی آغاز دوره ریاست‌جمهوری آقای بتون، او را به گرمی در آغوش گرفت.

براساس گزارش‌ رسانه‌های الجزایر، ژنرال صالح قبلا نیز از نارسایی قلبی رنج می‌برد ولی مرگ او برای اکثر مردم الجزایر شوک بزرگی خواهد بود.

رادیو دولتی الجزایر پخش برنامه‌های معمولی خود را قطع و به جای آن قرآن و موسیقی کلاسیک غربی پخش کرد و شبکه تلویزیون دولتی نیز قسمت‌هایی از سخنرانی‌های متعدد ژنرال صالح را پخش کرد.

رئیس‌جمهوری الجزایر سه روز عزای عمومی و ارتش الجزایر نیز یک هفته عزاداری اعلام کرده است.

براساس بیانیه وزارت دفاع، ژنرال سعید شنقریحه به طور موقت قرماندهی نیروهای مسلح کشور را برعهده گرفته است.

ژنرال صالح در عین حال جانشین وزیر دفاع الجزایر بود و با موضع‌گیری خود در هفته‌های اول اعتراضات در الجزایر، در کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه نقش مهمی ایفا کرد. با این همه، معترضان که خواهان برکناری تمامی سیاستمداران و رهبران قدیمی کشور هستند مخالفت خود را با ژنرال صالح نیز اعلام کردند.

هنوز پیامدهای مرگ ژنرال صالح برای اقدامات رئیس‌جمهوری جدید با هدف ایجاد آتشی ملی در کشور و ادامه جنبش طرفداری از دمکراسی مشخص نیست.

برخی از فعالان جنبش مسالمت آمیز طرفدار دمکراسی موسوم به «هیراک» حتی پس از مرگ ژنرال صالح از او انتقاد کردند. ولی برخی دیگر از مفسران سیاسی اقدامات ژنرال صالح برای پیشگیری از بروز خشونت در ناآرامی‌های سیاسی کشور در ده ماه اخیر را ستودند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG