لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۲۴

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی: مميزی قبل از چاپ کتاب برداشته نمی‌شود


علی جنتی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت حسن روحانی می‌گويد که «مميزی قبل از چاپ حذف نمی‌شود» و آن را يک «اصل حاکميتی» دانست. وی سه هفته پيش وعده داده بود که سانسور کتاب قبل از چاپ برداشته می‌شود.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری ايسنا منتشر کرده است، آقای جنتی گفته که «نمی‌توانيم مميزی قبل از چاپ را حذف کنيم» و اين «يک اصل حاکميتی است که به عهده دولت است».

وی با اشاره به وعده سه هفته خود مبنی بر حذف سانسور قبل از انتشار کتاب، اظهار داشت: «ما می‌خواستيم مميزی قبل از چاپ را حذف کنيم که پس از بررسی ديدگاه‌ها و نظرات ناشران و صاحبنظران، روشن شد که نمی‌توانيم مميزی قبل از چاپ را حذف کنيم».

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی اواخر مرداد ماه در گفت‌وگو با نشريه «آسمان» گفته بود که «ما بايد مميزی قبل از چاپ را برداريم» و افزوده که «بايد چارچوب‌های قانونی را به طور شفاف بيان کنيم و در اختيار ناشران قرار دهيم تا آنها به نوعی خودتنظيمی داشته باشند».

علی جنتی توضيح داده بود که اين مسئله به معنی واگذاری مميزی به ناشران نيست بلکه به معنی «مميزی بعد از انتشار» است.

چند روز پس از انتشار اظهارات آقای جنتی، دبير اتحاديه ناشران و کتابفروشان ايران در واکنش به وعده وی گفت که ناشران نمی‌خواهند مسئول سانسور کتاب ها باشند.

محمود آموزگار تاکيد کرده بود که سپردن چنين مسئوليتی به ناشران، زيان‌های قابل توجهی به صنعت نشر وارد خواهد کرد.

سانسور کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زير نظر «اداره کتاب» صورت می گيرد و اعضای آن معمولا ناشناخته هستند. اين نهاد وظيفه بررسی محتوای تمام کتاب‌ها پيش از صدور مجوز چاپ آنها را بر عهده دارد.

با این حال به دلیل تعداد فراوان کتاب‌های ارائه شده به اداره کتاب، سانسورهای اعمال شده در آنها بر اساس یکسری کلیدواژه صورت می‌گیرد، به این صورت که اداره کتاب فایل «ورد» کتاب‌ها را از ناشران دریافت کرده و بعد با جستجوی برخی از کلیدواژه‌های «حساسیت برانگیز»، از ناشر می‌خواهد تا آنها را سانسور کند.

در سال‌های گذشته بويژه در دوره هشت ساله رياست جمهوری محمود احمدی‌نژاد شدت سانسور به حدی بود که نويسندگان و مترجمان ناچار بودند برای گرفتن مجوز اثر خود، بسياری از واژگان و اسامی را از کتاب‌ها حذف کرده يا آنها را تغيير دهند. بسياری از کتاب‌ها بويژه آثار ادبی نیز سال‌ها در اداره کتاب وزارت ارشاد معطل مانده و يا در نهایت توسط مميزان اين اداره، مهر «غيرقابل چاپ» می‌خوردند.

علی جنتی روز چهارشنبه گفته است: «بايد شرايطی را فراهم کنيم تا هر کتابی که به وزارت فرهنگ ارجاع می شود، در اسرع وقت بررسی و پاسخ آن روشن شود که نويسنده و ناشر برای مدت طولانی پشت در نماند».

وی در بخش ديگری از سخنان خود اعلام کرده که بررسی ها برای معرفی «معاونت فرهنگی» وزارت ارشاد ادامه دارد و اين معاونت «پس از ارزيابی‌های کامل معرفی خواهد شد».

در يک ماهی که از تشکيل دولت جديد می‌گذرد، علی جنتی تمام معاونت‌های خود به جز معاونت ‌فرهنگی را منصوب کرده است. اکثريت افراد معرفی شده برای معاونت‌های وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی نزديک به جريان راست سنتی هستند.
XS
SM
MD
LG