لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۴

علیجانی: شاهد کارهای انفجاری بیشتری از احمدی‌نژاد خواهیم بود


دو مصوبه تازه و همزمان دولت محمود احمدی‌نژاد خبرساز شده است. به‌ گزارش خبرگزاری مهر، بر پايه يکی از اين مصوبه‌ها، استانداران سراسر ايران، اختيار تام خواهند داشت که چهار هزار نفر را در هر استان استخدام کنند.

در مصوبه ديگر، به معاون اجرايی محمود احمدی‌نژاد، اختيار تام داده شده است که وضعيت استخدامی هزار و پانصد نفر را در نهاد رياست جمهوری تعيين کند و بدون نياز به آزمون يا تاييد يا تصويب مقام‌ها و دستگاه‌های قانونی، هر کسی را خواست برای پست‌های حاکميتی، حساس و کليدی استخدام کند.

در گفت‌وگو با رضا عليجانی، سردبير ماهنامه توقيف شده «ايران فردا» و تحليلگر مسائل سياسی ايران در پاريس، از او ‌پرسیدم که اين مصوبه‌ها و استخدام‌ های احتمالی پس از آن، چه سمت و سويی را دنبال می‌کند؟

رضا عليجانی: هنوز به وضوح و دقيق روشن نيست که اين افراد در کجا می خواهند استخدام شوند و آيا مگر می شود خارج از ضوابط اداری، يعنی انتشار آگهی استخدام و آزمون استخدامی کسی را استخدام کرد و در چه مکان هايی و با چه رديف حقوقی ای قرار است استخدام بشوند؟ در مورد اينها هنوز ابهام وجود دارد. بايد منتظر بود تا خبر به طور دقيق تر، روشن شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00
لینک مستقیم

ولی آقای محمدرضا خباز که عضو هيات تطبيق مصوبات دولت با قانون است، خبر داده است که چنين اختياری قرار است به استانداران اعطا شود و مصوبه آن هم در هيات دولت تصويب شده است.

بله. احتمالا ايشان بيشتر خبر دارد به هر حال عضو مجلس و سخنگوی اين هيات تطبيق است و در اين مورد بيشتر اطلاع دارد. اينها يک جلسه برگزار کرده اند و هنوز بحث شان به اتمام نرسيده است و خود ايشان هم هنوز جزييات اين مصوبه را اعلام نکرده است و اينکه آيا اين مشروط به شرطی است و يا اين استانداران تام الاختيار هستند يا خير؟ يا در چه حوزه ای؟ چون استاندارها به هر حال حوزه اختيارات محدودی دارند.
به نظر من در اين چند ماه باقيمانده چون آقای احمدی نژاد به خوبی درک کرده است که يک جريان در حال حذف است، به تعبير ورزشکاران دو و ميدانی، کارهای انفجاری و استارت های انفجاری را بعد از اين بيشتر از آقای احمدی نژاد شاهد خواهيم بود.
رضا علیجانی، تحلیلگر سیاسی در پاریس

حداقل افکار عمومی و رسانه ها و خبرنگاران از جزييات اين مسئله بی اطلاعند.

اینکه آقای احمدی نژاد يا هيات دولت به آقای بقايی اختيار داده اند که ايشان بتواند هزار و ۵۰۰ نفر را استخدام يا جابه جا کرده يا در هر پست کليدی که خودشان بخواهد، به کار بگمارد، مجموعا در شرايط فعلی ايران چه معنا و مفهومی دارد؟

به نظر من در اين چند ماه باقيمانده چون آقای احمدی نژاد به خوبی درک کرده است که يک جريان در حال حذف است، به تعبير ورزشکاران دو و ميدانی، کارهای انفجاری و استارت های انفجاری را بعد از اين بيشتر از آقای احمدی نژاد شاهد خواهيم بود.

اما در اين مورد بخصوص بايستی منتظر جزييات بيشتر باشيم ولی در مجموع، مواضعی که ايشان الان دارد اعلام می کند و سمت و سوی شتاب داری که در جا به جايی نيروها و طراحی بعضی از تصميم گيری ها دارد از خودش نشان می دهد به سمت اين است که از حذف جريان خودشان که به تعبيری، با پنبه سرشان بريده می شود، جلوگيری کند.

به نظر من اين تلاش ها به جايی نخواهد رسيد مگر اينکه آقای احمدی نژاد آتش اين برخوردها را تندتر کرده و جريان مقابل را وادار به موضع گيری کند که نزاع بالاتر خواهد رفت.

همزمان، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که اين شورا طرح مجلس را برای اين که دولت نتواند وزارتخانه ها را بدون اجازه مجلس ادغام کند، تاييد کرده است. الان هم آقای احمد توکلی از ریيس مجلس خواسته است که جلوی اين مصوبه هيات دولت را بگيرد. به اعتقاد شما اين بازی تا کجا پيش خواهد رفت؟

اين بازی يک بازی است که به ويژه در طول سه ساله اخير دولت دوم آقای احمدی نژاد تشديد شده است و ميزان تخلفات هم در کميت و هم در کيفيت در دولت آقای احمدی نژاد بی سابقه است. اما مسئله قابل توجه اين است که آيا اين بازی وارد يک مرحله کيفی جديد شده است، يا نه، ادامه همان مراحل و روند سابق است؟

خود شما به اين پرسش پاسخ دهيد؟

من فکر می کنم آرام آرام به سمت اين می رود که اقدامات آقای احمدی نژاد برای حراست و تدوام قدرت خودش باشد. اين مسئله، جنگ و جدال را سخت تر خواهد کرد. به ويژه رهبر جمهوری اسلامی را در سر دو راهی سخت تری قرار خواهد داد. اما اينکه آيا رهبری از ابزارهای جديدی استفاده خواهد کرد يا خير، من فکر می کنم حداکثر تلاش لازم صورت خواهد گرفت تا ابزار جديدی که به عدم کفايت دولت بيانجامد يا به تشديد اين تنش ها بپردازد، حداقل در حوزه علنی تعديل شود.

از ابزارهای قانونی و احيانا برخی تهديدات پشت پرده امنيتی برای تيم احمدی نژاد و آقای مشايی بيشتر بهره خواهند گرفت. هر چقدر اينها به پايان نزديک شوند به عقيده من برخی نيروهايی که در اين دولت از طريق رانت به ثروت های باد آورده دست پيدا کرده اند، بادسنج شان کار خواهد کرد و طرف قوی تر را تشخيص خواهند داد و اطراف آقای احمدی نژاد وحلقه دور و بر او را خلوت تر خواهند کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG