لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۴۴

یک رهبر محلی القاعده یمن در حملات هوایی آمریکایی کشته شد


در حمله‌ای که حدس زده می‌شود توسط یک پهباد آمریکایی انجام شده است یکی از رهبران القاعده همراه با پنج تن از اطرافیان‌اش در جنوب یمن کشته شدند.

همزمان نیروهای دولتی یمن و نظامیان امارات متحده عربی عملیات تهاجمی خود را در این مناطق علیه القاعده ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صامع الزنجیباری، فرمانده محلی القاعده و پنج نفر دیگر در اثر اصابت یک موشک به خودروی آنها که در روستای عمودیه، واقع در حوالی شهرهای تحت کنترل القاعده به نام‌های جار و زنجیبار تردد می‌کرد، کشته شدند.

نیروهای دولتی یمن همراه با نیروهای ارتش امارات متحده عربی که در بندر عدن، واقع در ۴۰ کیلومتری این مناطق مستقرند، از چند روز پیش حملات زمینی خود را به شهرهای تحت کنترل القاعده در نوار ساحلی جنوب یمن آغاز کرده‌اند.

شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان که در سال‌های اخیر چندین بمبگذاری خنثی شده در هواپیماها به مقصد فرودگاه‌های غربی را انجام داده و مسئولیت حمله سال ۲۰۱۵ به دفتر مجله فرانسوی شارلی ابدو را برعهده گرفته است، خطرناک‌ترین شاخه شبکه بین‌المللی القاعده تلقی می‌شود.

مشخص نیست که آیا عملیات نظامی اخیر علیه این گروه در جنوب یمن با آمریکا هماهنگ شده است یانه. آمریکا از سال‌ها پیش حمله به مواضع و فرماندهان این گروه در سراسر خاک یمن بوسیله پهپاد را آغاز کرده و ادامه می‌دهد.

مقامات آمریکا چندی پیش گفتند در حال بررسی تقاضای امارات متحده عربی برای حمایت هوایی، اطلاعاتی و کمک‌های لجستیکی از عملیات ارتش آن کشور علیه نیروهای القاعده در جنوب یمن هستند.

امارات متحده عربی یکی از کشورهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان است که از مارس ۲۰۱۵ در حمایت از نیروهای دولتی یمن عملیات نظامی علیه شیعیان حوثی مورد حمایت ایران را آغاز کرد. تحت تاثیر خلاء قدرتی که از زمان وقوع جنگ در یمن بوجود آمده القاعده شبه جزیره عربستان مناطق گسترده‌ای را در جنوب یمن تصرف کرده است.

تحت تاثیر این وضعیت، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از اوایل ماه جاری تصمیم گرفتند تهاجم زمینی گسترده‌ای را از بندر عدن به سمت غرب شروع کنند تا از این طریق بخش زیادی از نوار ساحلی ۶۰۰ کیلومتری جنوب یمن، بین عدن و بندر مکلا را از تصرف نیروهای القاعده خارج کنند.

مکلا، سومین بندر بزرگ یمن، بیش از یک سال عملا پایتخت القاعده در شبه جزیره عربستان بود و این گروه با سرکیسه کردن تجار و کسبه محل و دریافت مالیات بندری ثروت زیادی به دست آورد.

تهاجم نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به سوی این شهر باعث شد القاعده روز یکشنبه بدون هیچ زد و خوردی از این بندر عقب نشینی کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG