لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۲

آمازون با ارزش‌ترین شرکت‌ سهامی آمریکایی شد


این نخستین بار است که شرکت آمازون از نظر ارزش مالی به صدر جدول می‌رسد.

همزمان با تلاطم ماه‌های اخیر در بازار سهام که رده‌بندی شرکت‌های آمریکایی را از نظر درآمد و ارزش مالی تغییر داده است، آمازون با جلو افتادن از مایکروسافت به باارزش‌ترین شرکت سهامی بدل شد.

ارزش سهام آمازون روز دوشنبه ۱۸ دی‌ماه با سه درصد افزایش به هزار و ۶۲۹ دلار و در نتیجه ارزش مالی آن به ۷۹۷ میلیارد دلار رسید.

همزمان، سهام مایکروسافت کمتر از یک درصد افزایش یافت و به حدود ۱۰۶ دلار رسید. ارزش مالی این شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای کامپیوتری حدود ۷۸۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

این نخستین بار است که شرکت آمازون از نظر ارزش مالی به صدر جدول می‌رسد. در ماه نوامبر شرکت مایکروسافت از اپل جلو افتاد و برای چند ماه با ارزش‌ترین شرکت سهامی آمریکا بود.

دلایل اصلی تغییر در رده‌بندی ارزش مالی شرکت‌های آمریکایی، تشديد نگرانی از جنگ تجاری آمریکا و چین و افزایش نرخ بهره است که باعث کندی رشد اقتصاد جهانی خواهد شد. در صورت وقوع چنین حالتی رشد شرکت‌های فناوری‌های جدید و سایر صنایعی که بخش اعظم درآمد و فروش آنها در بازارهای خارج از آمریکاست کاهش خواهد یافت.

به همین دلیل ارزش سهام بسیاری از این شرکت‌ها در مقایسه با پارسال کاهش یافته است. به عنوان مثال ارزش سهام شرکت آمازون به نسبت دسامبر ۲۰۱۸ که ارزش مالی آن از مرز یک تریلیون دلار گذشت حدود ۲۱ درصد کاهش یافته است.

در آن زمان ارزش مالی شرکت اپل حتی از این هم بیشتر بود ولی از ماه اکتبر تاکنون ارزش سهام اپل حدود ۳۷ درصد کاهش یافته و در نتیجه ۴۰۰ میلیارد دلار از ارزش مالی خود را از دست داده است.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به افزایش ارزش مالی آمازون می‌نویسد این شرکت به ریاست جف بزوس، بنیانگذار آن در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و دامنه فعالیت خود از فروش آنلاین کتاب و محصولات موسیقی را به فروش کالاهای مصرفی دیگر و ارائه خدمات کامپیوتری و محصولات سرگرمی توسعه داده است.

درآمد آمازون که در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۴.۵ میلیارد دلار بود در سال ۲۰۱۷ به حدود ۱۷۸ میلیارد دلار افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که این رقم برای سال ۲۰۱۸ به بیش از ۲۳۲ میلیارد دلار برسد.

آمازون به مدت یک دهه رشد و گسترش دامنه فعالیت شرکت را در مقایسه با سودآوری در اولویت قرار داد و مبالغ سنگینی را در احداث انبار، توسعه شبکه توزیع و مراکز جمع آوری آمار و اطلاعات سرمایه‌گذاری کرد.

این شرکت در سال‌های اخیر در عين حال به یک تولیدکننده موفق محصولات سرگرمی بدل شده و به عنوان مثال در مراسم گلدن گلوب امسال که یکشنبه شب برگزار شد تعدادی از جوایز در بخش بازیگری به هنرپیشه‌های مجموعه‌های تلویزیونی محصول آمازون تعلق گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و فرانسه/ ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG