لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۹

عضو مجمع روحانيون مبارز: اصلاح طلبان برنامه ای برای شرکت در انتخابات ندارند


مجید انصاری (سمت راست) در کنار محمد خاتمی، رییس مجمع روحانیون مبارز و رییس جمهور پیشین جمهوری اسلامی
يک عضو مجمع روحانيون مبارز، مهم ترين تشکل روحانی اصلاح طلبان، روز سه شنبه اعلام کرد که اصلاح طلبان هيچ برنامه ای برای ورود به انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی ندارند.

مجيد انصاری در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که فعلا تصميمی برای شرکت در انتخابات مجلس ندارد و افزوده که «اصلاح طلبان تا به امروز هيچ برنامه مشخصی را برای ورود به انتخابات تدوين نکرده اند.»

وی در پاسخ به پرسشی درباره «انتشار فهرست ۲۰ نفره اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم» گفت: «انتشار اين فهرست گمانه زنی رسانه ای است. ضمن آنکه بنده اين فهرست را نديده ام و در جريان نيستم.»

همزمان با داغ شدن اخبار مربوط به انتخابات مجلس نهم و تلاش اصولگرايان برای ارائه فهرست واحدی از نامزدهای مورد حمايت خود، موضوع شرکت اصلاح طلبان در اين انتخابات نيز به يک بحث اصلی تبديل شده است.

محمد خاتمی، رييس جمهور پيشين ايران، در ماه های اخير شرايطی برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مطرح کرده است که از آن جمله می توان به آزادی فعاليت احزاب و رسانه ها، برگزاری انتخابات آزاد و سالم، آزادی زندانيان و دلجويی از آسيب ديدگان از سرکوب نيروهای امنيتی اشاره کرد.

شرايط خاتمی که با استقبال بسياری از گروه های اصلاح طلب روبرو شده است واکنش تند اصولگرايان را برانگيخته است و آنها گفته اند که اصلاح طلبان نمی توانند برای انتخابات شرط بگذارند.

در تازه ترين واکنش اصولگرايان، حسين مظفر که در دولت آقای خاتمی وزير آموزش و پروش بود، به خبرگزاری فارس گفته است که «عوامل موثر در فتنه ۸۸ حق شرط گذاری برای نظام را ندارند و پيروز انتخابات در نهمين دوره مجلس شورای اسلامی، اصولگرايان خواهند بود.»

وی اظهار عقيده کرده که «مردم به خوبی می‌دانند که افرادی در سطح جامعه ما مشکلاتی را ايجاد و با مخالفان نظام همدل شدند و نظام هزينه رفتار غلط آنها را پرداخته از اين رو طبيعی است که اين موارد در صلاحيت‌های آنها نيز تأثيرگذار خواهد بود.»

هواداران آيت الله علی خامنه ای و بسياری از مقام های جمهوری اسلامی ايران از اعتراض های پس از انتخابات رياست جمهوری ۸۸ به عنوان «فتنه» ياد کرده و ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی را «سران فتنه» معرفی می کنند.

در حالی که حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم در هاله ای از ابهام قرار دارد اصولگرايان در تلاش هستند تا رقيب اصلی خود در اين انتخابات را اصلاح طلبان معرفی کنند.

در همين رابطه، محمد نبی حبيبی، دبيرکل جمعيت موتلفه اسلامی، گفته است: «ما معتقديم اصلاح‌طلبان به ميدان انتخابات خواهند آمد و رقابتی جدی با اصولگرايان خواهند داشت.»

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، وی افزوده است: «عده‌ای با غرض تحليلی را بيان کرده‌اند که دوم خردادی ‌ها حذف شده ‌اند و بعد از آن به دنبال ايجاد رقابت ميان اصولگرايان بودند که اين تحليل‌ها اشتباه است.»

انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز ۱۲ اسفندماه برگزار شود و به رغم تمام تلاش اصولگرايان برای نشان دادن وحدت خود، اختلاف هايی جدی در درون آنها بروز کرده است.

بخشی از اين جريان سياسی به دنبال فعاليت زير نظر جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم است ولی بخشی ديگر که به دولت محمود احمدی نژاد نزديک است در صدد ورود مستقل به صحنه انتخابات است که اين مسئله نگرانی زيادی در اين طيف بوجود آورده است.

اصولگرايان منتقد، هواداران احمدی نژاد را «جريان انحرافی» معرفی می کنند و می گويند که اين طيف قصد دارد تا نيمی از کرسی های مجلس را از آن خود کند.
XS
SM
MD
LG