لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۶

سقوط بورس کشورهای عرب منطقه در پی اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا


بر اساس آمارهای بورس تداول، ارزش سهام آرامکو با افتی ۱.۷۱ درصدی به ۳۴.۵۵ ریال سعودی کاهش یافت.

در پی تهدید متقابل ایران و آمریکا بعد از هدف قرار گرفتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بغداد، روز یکشنبه ۱۵ دی شاخص بورس‌های کشورهای عرب منطقه کاهش چشمگیری یافت.

شاخص بورس عربستان، تداول، افتی ۲.۴۲ درصدی نسبت به روز شنبه را تجربه کرد و ارزش سهام شرکت ملی نفت این کشور، آرامکو، که از ماه گذشته وارد بورس شده است، به کمترین میزان سقوط کرد.

بر اساس آمارهای بورس تداول، ارزش سهام آرامکو با افتی ۱.۷۱ درصدی به ۳۴.۵۵ ریال سعودی کاهش یافت.

در خود ایران نیز شاخص کل بورس تهران برای دومین روز پیاپی سقوط کرده است.

شاخص کل بورس تهران از رقم ۳۸۴ هزار واحد به زیر ۳۶۶ هزار واحد در روز یکشنبه سقوط کرده است.

تنها بورس‌های ایران و عربستان نیستند که دچار ریزش شدند.

شاخص کل بورس کویت ۴.۱ درصد، شاخص بورس دوبی ۳.۱ درصد و شاخص بورس ابوظبی با ۱.۴۱ درصد افت مواجه شده است.

جیسون تووی، کارشناس ارشد اقتصادی در «کاپیتال اکونومیست»، به خبرگزاری رویترز گفته است جنگ میان ایران و آمریکا می‌تواند به کاهش نیم درصدی اقتصاد جهانی منجر شود که بخشی از آن به خاطر فروپاشی اقتصاد ایران و بخشی دیگر به خاطر تاثیر اقتصاد جهانی از افزایش قیمت نفت است.

قیمت نفت شاخص برنت روز جمعه همزمان با حمله پهپادهای آمریکایی به خودرو حامل سلیمانی و چند تن از اعضای نیروی قدس و گروه حشد الشعبی مورد حمایت ایران در عراق، نزدیک به ۳.۵۵ درصد افزایش یافت و به ۶۸ دلار و ۶۰ سنت رسید.

روز دوشنبه و با آغاز کار بورس‌های بین‌المللی، احتمالا قیمت نفت افزایش بیشتری را رقم بزند.

احتمال جنگ میان ایران و آمریکا بر قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی به شدت سایه انداخته است.

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها روز شنبه به موضوع کشته شدن سلیمانی اشاره کرده و با انتشار آماری گفت ایران بارها تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است: «پارسال ۳۷ درصد حمل دریایی محموله‌های نفتی جهان، ۲۳ درصد گاز مایع و ۱۳ درصد محصولات نفتی جهان از تنگه هرمز صورت گرفته است».

در پی هدف قرار گرفتن قاسم سلیمانی، ایران تهدید به تلافی نظامی کرده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز گفته است در صورت تهدید شهروندان یا منافع کشورش ۵۲ نقطه ایران، از جمله نقاط مهم از نظر فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت.

آقای ترامپ پیشتر در شامگاه جمعه ۱۳ دی در یک سخنرانی کوتاه اعلام کرده بود که دلیل دستورش برای کشتن قاسم سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بوده است.

منابع: سایت‌های بورس ایران و عربستان، کپلر، رویترز، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
XS
SM
MD
LG