لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۴

بازداشت چهار نفر در اسفراین به اتهام «نشر اکاذیب علیه پلیس»


چهار نفر در شهر «اسفراین» استان خراسان شمالی به اتهام نشر «اکاذیب» در مورد تصادف خودروی پلیس این شهر با گروهی از عابران پیاده٬ بازداشت شدند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از جاوید مهری٬ فرمانده انتظامی شهرستان اسفراین، گزارش داده که این افراد در ارتباط با تصادف شامگاه پنجشنبه گذشته خودروی پلیس با سه عابر پیاده بازداشت شده‌اند.

آقای مهری گفته است، در تعقیب و گریز پلیس با یک دستگاه خودروی ۴۰۵، خودروی پلیس به سه عابر پیاده برخورد می‌‌کند که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن دو نفر دیگر می‌شود.

وی افزوده است: در پی این حادثه٬ کسانی که «مسبب نشر اکاذیب در فضای مجازی و تحریک سایرین نسبت به وارد کردن خسارت به خودروی پلیس» شده بودند٬ توسط پلیس شناسایی و بازداشت شدند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

این مقام پلیس گفته که این افراد برای سیر مراحل «قانونی» به مقام قضایی معرفی شده‌اند.

فرمانده پلیس شهر «اسفراین» روز دوشنبه نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا علت وقوع این حادثه را «عدم کنترل و عدم تعادل خودرو، ناشی از سرعت بالا» اعلام کرده است.

مهری همچنین افزوده که راننده فراری خودرو ۴۰۵ که با «چاقو و قمه در حال ایجاد رعب و وحشت» بوده نیز شناسایی شده و تلاش‌ها برای بازداشت وی نیز آغاز شده است.

وقوع این حادثه در روز‌های اخیر با شایعات فراوانی در «اسفراین» همراه شده که واکنش‌های زیادی میان گروهی از ساکنان این شهر در فضای مجازی داشته است.

پلیس جمهوری اسلامی ایران یکی از خطاکارترین پلیس‌های جهان محسوب می‌شود که تنها در سال ۱۳۸۷ حدود شش میلیارد تومان بابت دیه به مردم بدهکار بود.

مهدی محمدی‌فر٬ معاون وقت حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی، در آن سال این آمار را اعلام کرده و گفته بود که این میزان دیه ناشی از «خطای» ماموران پلیس بوده است.

محمدی‌فر گفته بود که تاکنون ۴۰۰ نفر [پلیس] برای خطای تیراندازی محکوم شده‌اند و بودجه دیه پلیس در سال را رقمی معادل ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرده بود.

این میزان بدهی دیه در سال ۱۳۸۸ و براساس اعلام علیرضا جزینی٬ جانشین معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی به ۱۲ میلیارد تومان افزایش یافت که در آن زمان نیز این مقام پلیس گفته بود «باید قانون بکارگیری سلاح و اصل تیراندازی در بین کارکنان ناجا آموزش داده شود».

سالانه تعداد قابل توجهی از نیرو‌های پلیس به خاطر تیراندازی اشتباه یا برخورد‌های خشونت‌بار محاکمه شده و یا از این نیرو اخراج می‌شوند.

سال ۱۳۹۳ نیز ابراهیم مهرانفر٬ رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان از محکومیت پلیس به پرداخت دیه‌ای به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال به ۱۲۸ کشاورز مصدوم در جریان ناآرامی‌های سال ۱۳۹۱ شرق اصفهان خبر داده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG