لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۳۹

اشتون: گفت‌وگوهای فنی ايران و ۱+۵ به زودی از سر گرفته می‌شود


کاترين اشتون، مسوول امور سياست خارجی اتحاديه اروپا
کاترين اشتون، مسوول امور سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز دوشنبه، ۲۵ آذر، اعلام کرد که گفت‌وگوهای فنی ايران و گروه پنج به علاوه يک درباره سازوکار اجرای توافق ژنو به زودی از سر گرفته می‌شود.

خانم اشتون اين اظهارات را در نشست شورای وزيران امور خارجه اروپا در بروکسل بيان کرد و گفت که باید درباره نحوه اجرای يک يا دو حوزه از موضوعات مذاکرات به دقت صحبت کرد.

وی جزئیاتی در این زمینه و موضوعات مورد اشاره بیان نکرد.

مايکل مان، سخنگوی خانم اشتون، در اين زمينه به راديوفردا گفت: «گفت‌وگوهای فنی در هفته گذشته چهار روز به طول انجاميد و قرار شد طرفين خيلی زود اين مذاکرات را از سر گيرند. ما دقيقا نمی‌دانيم که چه زمانی اين اتفاق می‌افتد اما فکر می‌کنم که مطمئننا در روزهای آينده خواهد بود».

شورای اروپايی در پايان نشست خود بيانيه‌ای منتشر و از برنامه اقدام مشترک که نتيجه مذاکرات ماه نوامبر در ژنو بود استقبال کرد.

وزيران امور خارجه ۲۸ کشور اروپايی در اين بيانيه گفته‌اند که «اين توافق نشانه‌ای از تعهد همه طرفين است؛ نشانه‌ای که مدتها همه در انتظار آن بودند».

شورای اتحاديه اروپا متعهد شده است که پس از تاييد اقدامات ايران توسط آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران بر مبنای توافق ژنو لغو شود.

گفت‌وگوهای فنی ايران و گروه ۱+۵ پنجشنبه هفته گذشته و در پی اعلام خبر گنجانده شدن نام ۱۸ شرکت و فرد در فهرست تحريم‌های آمريکا، در وين متوقف شد.

ديدار وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در حالی انجام شده است که يکی از اعضای اصلی تيم مذاکره کننده هسته‌ای ايران اين روزها در اروپا به سر می‌برد و در حال رايزنی است.

بنا بر خبری که روز دوشنبه منتشر شد، عباس عراقچی قرار است که روز سه شنبه با کاترين اشتون و هلگا اشميت معاون وی ديدار کند.

مايکل مان درباره اين ديدارها به راديوفردا می‌گويد: «هفته گذشته در وين ديدار بين کارشناسان برای مذاکره درباره نحوه اجرای توافق برگزار شد و آشکارا چنين گفت‌وگوهايی احتياج به هدايت سياسی هم دارند. از همين رو آقای عراقچی به بروکسل می‌آيد تا با همتای خود، هلگا اشميت ديدار کند و سپس ديداری نيز با کاترين اشتون خواهد داشت. دو طرف بسيار درگير مذاکره هستند و احتمالا آقای عراقچی پيامی از سوی وزير خارجه برای خانم اشتون خواهد داشت. البته همه اينها بخشی از روندی است که مطمئن شويم توافقی که انجام شده، اجرايی می‌شود».

عباس عراقچی معاون حقوق و بين الملل وزرات امور خارجه و فرد شماره دو تيم هسته ای ايران، روز دوشنبه در برلين با اميلی هابر، همتای آلمانی خود، در وزارت خارجه آلمان ديدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، خانم هابِر تا سال ۲۰۱۱ نماينده آلمان در مذاکرات اتمی بود. پس از اين ديدار، عباس عراقچی در يک نشست در بنياد کوربِر شرکت کرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG