لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۰

بررسی تولید کلاهک هسته ای در ژاپن


ژاپن که تقريبا بر واردات نفت و گاز متکی است ، يک سوم از انرژی مورد نياز خود را از طريق منابع هسته ای تامين مي کند .

نتيجه يک برنامه مطالعاتی مخفی در ژاپن نشان داد در صورتی که اين کشور تصميم به توسعه سلاح های هسته ای بگيرد، به سه تا پنج سال زمان برای توليد اين سلاح ها نياز دارد .


به گزارش رويترز زمانی که دولت کره شمالی دست به آزمايش هسته ای زد ژاپن اعلام کرد اگر بخواهد مي تواند به سرعت دست به توليد سلاح هسته ای بزند اما قصد ندارد چنين تصميمی بگيرد و اينک خبر انتشار چنين گزارشی برای بررسی امکان توليد سلاح هسته ای در ژاپن با اظهارات دولت ژاپن در تناقض است .


روزنامه محافظه کار « سانکه ای شيمبون» چاپ ژاپن اعلام کرد: دولت اين کشور ماموريت تهيه گزارشی را به کارشناسان اين کشور داده بود که در ماه سپتامبر ۲۰۰۶ تکميل شده و درباره امکان توليد کلاهک هسته ای است .


اين تحقيق مي گويد: ژاپن برای ساختن نمونه ابتدايی يک کلاهک هسته ای به سه تا پنج سال زمان و يک و نيم تا دو و نيم ميليارد دلار سرمايه نياز دارد .


اين روزنامه ژاپنی به نقل از این گزارش تحقيقی منتشر شده اعلام کرد: حتی اگر فرض شود که ژاپن مي تواند با سلاح هسته ای از خود دفاع کند، اين کشور نمي تواند بلافاصله و به تنهايی از تهديد هسته ای کره شمالی برحذر باشد.


طبق اين گزارش، هر چند ژاپن دارای تاسيسات غنی سازی اورانيوم و تکنولوژی فرآوری است، محدوديت ها و قيد وبندهای تکنولوژيکی مانع ازبهره برداری از اين تاسيسات به منظور توليد سلاح هسته ای از آنها مي شود .


ژاپن تنها کشور در جهان است که هدف بمب های هسته ای قرار گرفته و به همین دلیل توليد، مالکيت يا حضور هر گونه سلاح هسته ای را در خاک خود را ممنوع اعلام کرده است .

اين روزنامه همچنين نوشته که، ژاپن ابتدا بايد به مسائل تکنولوژيکی بپردازد که هنوز با هدف ساخت کلاهک های هسته ای برای اين کشور شناخته شده نيستند.


همزمان، مسوولان دولتی ژاپن وجود چنين تحقيقی را تکذيب کرده اند. سخنگوی دولت ژاپن گفت: دولت کاملا از چنين مسئله ای بی اطلاع است.


ژاپن تنها کشور در جهان است که هدف بمب های هسته ای قرار گرفته و به همین دلیل توليد، مالکيت يا حضور هر گونه سلاح هسته ای را در خاک خود را ممنوع اعلام کرده است .


شينزو آبه نخست وزير ژاپن گفته است دولت اين کشور موضع خود را تغيير نمي دهد اما دو تن از چهره های مطرح سياسی ژاپن بارها خواستار بحث درباره توسعه هسته ای اين کشور شده اند .


يکی از اين دو، تارو آسو وزير خارجه ژاپن است که ماه گذشته گفت: ژاپن با داشتن سطح تکنولوژيک بالا و صنعت انرژی هسته ای صلح آميز، اگر مايل باشد در موقعيت فعلی اش قابليت لازم برای توليد سلاح اتمی را نيز دارد .


به گزارش خبرگزاری رويترز، ژاپن که تقريبا بر واردات نفت و گاز متکی است ، يک سوم از انرژی مورد نياز خود را از طريق منابع هسته ای تامين مي کند .


XS
SM
MD
LG