لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۵

دستکم پنج شبه‌نظامی متحد ایران در حمله به مرز سوریه و عراق کشته شدند


جنگ داخلی سوریه در حالی به نهمین سال خود نزدیک می‌شود که دمشق با حمایت ایران و روسیه، توانسته است دست بالا را از آن خود کند و حکومت بشار اسد را از احتمال فروپاشی دور کند.

دست‌کم پنج‌ شبه‌نظامی متحد ایران در حمله هوایی تازه‌ای که شامگاه ۱۶ آذر در نزدیکی مرز سوریه با عراق صورت گرفت، کشته شدند.

این حمله شبیه حملات پیشین منتسب به اسرائیل علیه «اهداف ایران و هم‌پیمانان منطقه‌ایش» بود.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه روز یکشنبه ۱۷ آذر با اعلام این‌که «مواضع نیروهای ایران و متحدینش» در ناحیه البوکمال در استان شرقی دیرالزور، هم‌مرز منطقه القائم در عراق، بمباران شد، از مرگ پنج شبه نظامی غیرسوری خبر داد.

رامی عبدالرحمان، رئیس این گروه ناظر در لندن، به خبرگزاری فرانسه گفت که ملیت کشته‌شدگان هنوز معلوم نشده است.

به گفته وی، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان عراقی متحد ایران در کرانه باختری رود فرات مستقر هستند.

در حملات دو ماه اخیر به همین اهداف، دست‌کم ۱۸ تن دیگر کشته شدند.

اسرائیل اواسط بهار امسال با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از این منطقه، گفته بود که ایران یک کریدور زمینی برای نقل‌وانتقال نیروهای خود و متحدینش ایجاد کرده و کنترل آن را به شیعیان شبه‌نظامی متحدش سپرده است.

حملات منتسب به اسرائیل علیه اهداف ایرانی و نیروهای هم‌پیمانش، در ماه‌های اخیر به خاک عراق و نیز مرز سوریه با عراق کشیده شده است.

ارتش بشار اسد با حمایت روسیه و ایران و هم‌پیمان‌اش از جمله حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان عراقی، در حال نبرد با گروه‌های مسلح شورشی در سوریه است تا بار دیگر حاکمیت دمشق بر سراسر کشور را محقق کند.

سوریه و ایران حملات مکرر اسرائیل را رفتاری ایذایی می‌دانند که در اتحاد میان آنها و نیز هم‌پیمانی‌شان با سایر جنگجویان خللی ایجاد نخواهد کرد.

اما بغداد در برابر حملات منتسب به اسرائیل، چه در خاک عراق و چه در مرز سوریه که به کشته شدن شبه‌نظامیان عراقی منجر شده، عمدتا سکوت کرده است.

جنگ داخلی سوریه در حالی به نهمین سال خود نزدیک می‌شود که دمشق با حمایت ایران و روسیه، توانسته است دست بالا را از آن خود کند و حکومت بشار اسد را از احتمال فروپاشی دور کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG