لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۸

بروز درگیری‌ «شدید» بین نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان


نمایی از مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان

گزارش‌ها حاکی از بروز درگیری شدید در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان است و دولت باکو از کشته شدن دو نظامی خود خبر داده و مدعی «تلفات شدید» در میان نظامیان ارمنستان شده است.

این درگیری در منطقه تووز در شمال غربی جمهوری آذربایجان اتفاق افتاده و وزارت دفاع این کشور می‌گوید که نبرد با نیروهای ارمنی کماکان ادامه دارد.

این بیانیه از تلفات نظامی در هر دو سوی جبهه خبر داده است.

پایگاه خبری «ویرتوال آز»، رسانه نزدیک به دولت آذربایجان، از قول منابعی در وزارت دفاع این کشور گزارش داده است دو نظامی آذربایجان کشته و پنج نفر نیز زخمی شده‌اند و «نیروهای ارمنی نیز تلفات شدیدی» داشته‌اند.

وزارت دفاع ارمنستان درگیری نظامی روز یکشنبه را تایید کرده، اما گفته است که «نیروهای این کشور هیچ تلفاتی نداشته‌اند».

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان با انتشار پیامی در صفحه فیس‌بوک خود گفته است درگیری‌ زمانی آغاز شد که یک خودرو مدل «اواز» نیروهای نظامی آذربایجان سعی در عبور از منطقه مرزی تووز داشت که با اخطار نیروهای ارمنی، نظامیان آذربایجان خودرو را رها کرده و به مواضع خود بازگشتند.

اما وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید نیروهای ارمنی با آتش توپخانه به مواضع آذربایجان حمله کرده و در پی آن با آتشبار سنگین روبرو شدند.

این بیانیه می‌گوید اگر نیروهای آذربایجان سعی در گذشتن از منطقه مرزی داشتند، به‌جای استفاده از خودروی معمولی مورد ادعای ارمنستان، از خودروهای زرهی استفاده می‌کردند.

وزارت دفاع آذربایجان علت بروز درگیری را تلاش نیروهای ارمنی برای به کنترل درآوردن یک موضع ارتش آذربایجان در منطقه مرزی عنوان کرده است.

وزارت خارجه آذربایجان نیز با انتشار بیانیه‌ای دولت ارمنستان را به «نقض متناوب آتش‌بس و اعمال خشونت» متهم کرده و گفته است مسئولیت عواقب این تحرکات بر عهده دولت ایروان است.

در ماه آوریل ۲۰۱۶ نیز دو کشور در منطقه قره‌باغ کوهستانی با هم درگیر شدند که دو طرف متحمل ده‌ها کشته شدند.

درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ آغاز شد که در پی آن ۲۰ درصد از خاک آذربایجان شامل قره‌باغ کوهستانی و هفت منطقه اطراف آن اشغال شد.

از سال ۱۹۹۴ میان طرفین آتش‌بس برقرار شد و از آن زمان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به رهبری روسیه، فرانسه و آمریکا میان دو کشور میانجی‌گری می‌کنند.

منابع: آرمن‌پرس، وزارت دفاع آذربایجان، ویرتوال آز/ ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG