لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۲

آغاز نبرد تعیین‌کننده نیروهای مورد حمایت آمریکا علیه آخرین مواضع داعش در سوریه


آخرین فرماندهان داعش که پس از سال‌ها جنگ‌های سنگین زنده مانده‌اند، در منطقه باغوز پناه گرفته و نبردها را در حالی که محاصره شده‌اند، هدایت می‌کنند.

همزمان با نبرد تعیین کننده علیه نیروهای داعش در سوریه، اسلام‌گرایان همسو با گروه القاعده نیز ۲۰ نظامی حامی دولت سوریه را به قتل رساندند.

نیروهای جهادی «انصار التوحید» روز یکشنبه ۱۲ اسفند با انفجاری در نزدیکی استان ادلب، در شمال غرب سوریه، نظامیان دولتی را از پای درآوردند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از بریتانیا رخدادهای جنگ داخلی هشت ساله سوریه را رصد می‌کند، می‌گوید که حمله «انصار التوحید»، پرتلفات‌ترین اقدام جنگی از زمان برقراری آتش‌بس در ادلب بود.

به گزارش خبرگزاری‌‌ها، این حمله همزمان با آن به وقوع پیوست که نیروهای دمکراتیک سوریه، شامل ائتلاف کردها و عرب‌های این کشور، از روز یکشنبه «پاکسازی» شهرک باغوز در استان شرقی دیرالزور را از وجود جنگجویان داعش آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای ائتلاف دمکراتیک در حالی که بمباران‌های آمریکا چتر حمایتی برای عملیات زمینی آنها ایجاد کرده بود، به باقی‌مانده نیروهای داعش در باغوز حمله کردند.

در برخی گزارش‌‌های رسانه‌های عربی نیز آمده است که آمریکا در بمباران‌های سنگین برای کمک به پیشروی نیروهای ائتلاف مورد حمایت خود، نقاطی را که احتمال می‌رود سران داعش در آن باشند، هدف قرار داد.

بر اساس بسیاری از ارزیابی‌ها، آخرین فرماندهان داعش که پس از سال‌ها جنگ‌های سنگین زنده مانده‌اند، در منطقه باغوز پناه گرفته و نبردها را در حالی که محاصره شده‌اند، هدایت می‌کنند.

نیروهای دمکراتیک از چند هفته پیش باغوز را محاصره کرده و در انتظار آغاز این عملیات بودند؛ عملیات از شامگاه یکشنبه در پی خروج باقی‌مانده غیرنظامی‌ها، شامل هزاران زن و کودک، آغاز شد.
نیروهای دمکراتیک از چند هفته پیش باغوز را محاصره کرده و در انتظار آغاز این عملیات بودند؛ عملیات از شامگاه یکشنبه در پی خروج باقی‌مانده غیرنظامی‌ها، شامل هزاران زن و کودک، آغاز شد.

گزارش‌ها حاکی است فرماندهان، تک تیراندازان و سایر نیروهای داعش کمربندهای انفجاری بسته و در تونل‌ها و نیز در اراضی مین‌گذاری شده آماده انتحار هستند.

نیروهای دمکراتیک از چند هفته پیش باغوز را محاصره کرده و در انتظار آغاز این عملیات بودند؛ عملیات از شامگاه یکشنبه در پی خروج باقی‌مانده غیرنظامی‌ها، شامل هزاران زن و کودک، آغاز شد.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حدود ۳۰۰ تن از نیروهای داعش شامل گروهی ۲۰ نفره از نیروهای خارجی داعش و خانواده آنها در میان غیرنظامیانی بودند که تا جمعه گذشته به مناطق تحت فرماندهی کردها انتقال یافتند.

نبرد زمینی آسانی در انتظار نیروهای ائتلاف دمکراتیک نیست زیرا داعش توانسته است که با حفر تونل‌ها و مین‌گذاری زمین‌های اطراف، حریف را از نزدیک شدن به منطقه هراسان کند.

نیروهای ائتلاف دمکراتیک از دو محور حمله را آغاز کرده‌اند و پیشروی آنها در روز نخست چندان سریع نبود.

ائتلاف کردها و اعراب سوری هفته گذشته ارزیابی کرده بود که عملیات آنها پس از آغاز ظرف یک هفته تکمیل شود و شبه نظامیان داعش از منطقه بیرون رانده شوند.

اما عدنان عفرین، سخنگوی نیروهای کرد عضو ائتلاف، گفته بود نمی‌توان از هم اکنون تاریخی را برای تحقق هدف نهایی نبردها تعیین کرد.

آقای عفرین نبردهای روز یکشنبه را «مستقیم» و «شدید» توصیف کرد هر چند که دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت، داعشی‌ها مقاومت مورد انتظار را در روز نخست نشان ندادند.

داعش از آغاز حضور در سوریه در حدود پنج سال پیش هنوز بخشی از آخرین کانون‌های جنگجویان خود را در این بخش از دیرالزور حفظ کرده است.

داعش که در دوران اوج خود بخش‌ وسیعی از سوریه و عراق را درکنترل خود داشت، پس از شکست در عراق، از مناطق وسیعی از سوریه نیز بیرون رانده شد و هزیمت آن از آخرین مقرها در منطقه باغوز، اهمیتی راهبردی دارد.

به گفته سخنگوی جنگجویان کرد، حتی در صورت پاکسازی کامل منطقه از وجود داعش، چون گروه خلافت اسلامی یک تفکر است و هنوز هواخواهانی دارد که حاضر به کشتن خود برای کشتن دیگران هستند، خطر آنها را نباید خاتمه یافته تلقی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ف.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG