لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۶

دادستانی بلژیک علیه دو نفر اعلام جرم و سه نفر را بازداشت کرد


دادستانی فدرال بلژیک روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد که در ارتباط با حملات شهر بروکسل و اقدامات تروریستی علیه دو مرد اعلام جرم شده و در جریان بازرسی از خانه‌ای، سه نفر دیگر در ارتباط با حملات شهر پاریس بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات قضایی بلژیک علیه دو مرد به نام‌های سمیل. ف متولد ۱۹۸۴ و ابراهیم .ف متولد ۱۹۸۸ در ارتباط با کرایه کردن منزلی که قبل از حملات شهر بروکسل از آن به عنوان خانه امن (مخفیگاه) استفاده شد اعلام جرم کرده است.

دادستانی فدرال بلژیک در بیانیه‌ای افزود پس از بازرسی خانه‌ای در یکی از محلات جنوبی شهر بروکسل سه مرد را برای بازجویی در ارتباط با حملات ۱۳ نوامبر در شهر پاریس بازداشت کرده‌اند.

دادستانی بلژیک اعلام نکرد در بازرسی از این خانه چه پیدا کرده‌اند ولی افزود روز چهارشنبه دادگاه در مورد اتهامات و احتمال اعلام جرم علیه این سه نفر تصمیم خواهد گرفت.

ادامه تحقیقات در مورد حملات شهرهای پاریس و بروکسل که گروه موسوم به «خلافت اسلامی» مسئولیت هر دو آنها را پذیرفته است، نشان می‌دهد که بین سازماندهی و تدارک این حملات ارتباط زیادی وجود داشته است.

دادستانی بلژیک روز یکشنبه گفت بر اساس شواهدی که به دست آورده معتقد است افرادی که حملات شهر بروکسل را انجام دادند در اساس قصد داشتند دوباره به پاریس حمله کنند.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که با افزودن ثمیل. ف و ابراهیم. ف از هفته گذشته و در ادامه تحقیقات مربوط به حملات شهر بروکسل تاکنون شش نفر بازداشت و علیه آنها اعلام جرم شده است.

دادستانی بلژیک در بخشی از بیانیه خود اعلام کرد: «این افراد به مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی، قتل تروریستی و اقدام به قتل تروریستی، و به عنوان عاملین اصلی جرم و یا همکاران و همدستان مجرمین متهم شده‌اند».

پلیس روز یکشنبه به این خانه در یکی از محلات مرکز شهر بروکسل حمله کرد. ظن آن می‌رفت که این خانه یکی از مخفیگاه‌های تروریست‌ها و همدستان آنها بوده ولی در جریان بازرسی هیچ اسلحه و یا مواد منفجره‌ای پیدا نشد.

یک روزنامه بلژیکی نوشت تصاویر دوربین‌های حفاظتی نشان می‌دهند که روز بعد از بمبگذاری‌های بروکسل یکی از این افراد با کیسه (ساک‌های) بزرگی وارد این خانه شده است. دادستانی بلژیک در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده است.

روز جمعه گذشته نیز چهار مظنون دیگر از جمله محمد عبرینی که بازپرسان می‌گویند به کار گذاشتن یک بمب در فرودگاه بروکسل اعتراف کرده و اسامه کریم، فرد مظنون به خرید ساک‌هایی که تروریست‌ها از آن استفاده کرده بودند، بازداشت شدند.

محمد عبرینی در عین حال به خاطر حملات شهر پاریس تحت تعقیب بود.

XS
SM
MD
LG