لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۳

سياست «هر چه عظيم‌تر بهتر»؛ افتتاح بزرگترين ساختمان جهان در چين


نمایی از بنای عظيم «مرکز جهانی قرن جديد»
راه اندازی طرح‌های بزرگ در چين ادامه دارد و در جدیدترین نمونه از سياست «هر چه عظيم‌تر بهتر»، يک ساختمان تجاری جدید در این کشور افتتاح شده است که بزرگترین ساختمان جهان لقب گرفته است.

اين بنای عظيم به نام «مرکز جهانی قرن جديد» در شهر «چنگ دو» در مرکز استان «سيچوان» در جنوب غربی چين ساخته و افتتاح شده است. به گفته مقامات دولت چين اين بنا بزرگترين ساختمان معلق است که در اصطلاح معماری به آن سازه‌های غشايی می‌گويند.

شبکه خبری «سی ان ان» می‌نويسد هر چند که عبارت عظيم‌ترين بنای جهان قاعدتا تصوير يک آسمانخراش بلند را در ذهن تداعی می‌کند اما اين بنای جديد در چين ارتفاع کمی دارد ولی بدون ترديد از نظر زير بنا يا مساحت، ساختمانی بسيار عظيم است.

طول اين بنا ۴۰۰ متر، عرض آن ۴۰۰ و ارتفاع آن حدود ۱۰۰ متر است. اين سازه بزرگ با حجم ۱.۷ ميليون متر مکعب حدود ۲۰ برابر از ساختمان مشهور اپرای سيدنی و تقريبا سه برابر از ساختمان پنج ضلعی پنتاگون در حومه واشینگتن بزرگتر است.

اين ساختمان در برگيرنده تعداد بسيار زيادی از دفاتر تجاری، هتل، مرکز تفريحی مثل سينما، مراکز خريد، پارک‌های تفريحی مخصوص کودکان و خانواده ها وحتی يک به اصطلاح روستای مديترانه ای شبيه سازی شده است.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، شهر «چنگ دو» در سال‌های اخير شاهد اجرای طرح‌های گسترده شهرسازی است. شبکه متروی شهری آن گسترش يافته و قرار است ساختمان فرودگاه جديد تا سال ۲۰۲۰ تکميل شود.

از اين شواهد می‌توان گفت که دولت چين در طرح‌های دراز مدت خود قصد دارد شهر «چنگ دو» را به مرکز اقتصادی و فرهنگی غرب کشور بدل کند.

امسال در هفته اول ماه ژوئن شهر «چنگ دو» ميزبان کنفرانس سالانه «تريبون بين المللی سرمايه» بود که معمولا گروه معدود و برجسته ای از مديران شرکت‌های بزرگ اقتصادی در آن شرکت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولت چين، توليد ناخالص اين شهر در سال ۲۰۱۲ از مرز ۱۳۰ ميليارد دلار عبور کرده است.
XS
SM
MD
LG