لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۷

کشته شدن ۳۰ نفر در دو انفجار کارخانه مواد شیمیایی در اراک


مقام های محلی گفته اند که شدت سوختگی دو سوم از مجروحان، بالای ۷۰ درصد و تا ۱۰۰ درصد است.(عکس: ایسنا)

آتش سوزی و انفجار در دو کارخانه مواد شيمايی کيمياگران امروز و کيميا گستر در شازند اراک تاکنون حدود ۳۰ کشته و ۴۹ مصدوم بر جای گذاشته است.


بنابر گزارش خبرگزاری ها، بر اثر وقوع آتش سوزی و انفجار مهيب در کارخانه کيمياگران امروز و به دنبال آن در کارخانه کيمياگران گستر که ساعت ۱۶ روز يکشنبه رخ داد تاکنون حدود ۳۰ تن از کارگران اين کارخانه جان خود را ازدست داده و ۴۹ تن از کارگران نيز مجروح شدند، که حال برخی از آنان وخيم گزارش شده است.


منابع بيمارستانی در اراک گفته اند که تاکنون ۳۹ تن از مجروحان به بيمارستان وليعصر اراک انتقال یافته اند و ۱۰ تن از آنان نیز در بيمارستان تامين اجتماعی شازند بستری شده اند.


اتاق بحران شهرستان اراک نيز بنابر گزارش خبرگزاری ها، با درخواست امداد هوايی خواهان انتقال مجروحان به تهران شده اما تا ساعات پايانی شب گذشته درخواست هليکوپتر برآورده نشده و انتقال کارگران مصدوم اين حادثه به بیمارستان با مشکل روبرو بوده است.


دکتر مجید رمضانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است: «شدت سوختگی دو سوم از مجروحان بالای ۷۰ درصد و تا ۱۰۰ درصد است و تنها ۱۰ تا ۲۰ مجروح به صورت سرپايی در بيمارستان شازند تحت درمان قرار گرفته اند.»


سايت رسمی فرمانداری اراک به نقل از رييس دانشگاه علوم پزشکی اراک گزارش داد که ابعاد حادثه بسيار عظيم است، و به همين جهت کليه پزشکان، جراحان، پرستاران و بخش های امدادی در آماده باش کامل هستند. وی گفته است که در حال ارزيابی اوضاع و کنترل آن هستيم.


علی آقازاده، فرماندار شازند علت آتش سوزی را «بی احتياطی کارگران هنگام جوشکاری يکی از مخازن حاوی مواد شيميايی» اعلام کرد و گفت که آتش سوزی از اين مخزن به ساير قسمت های کارخانه سرايت کرده است.


شرکت « کيمياگران امروز» يک شرکت توليد مواد شيمیايی معرفی شده که در زمینه توليد پلی اتيلن گلايکول، نونيل فنل اتوکسيله، الکل چرب اتوکسيله، اولئيک اسيد اتوکسيله و کوکونات فتی اسيد اتوکسيله فعالیت می کرد.


اين شرکت و شرکت کيمياگستران اراک که در اين آتش سوزی و انفجار دچار آسيب های اساسی شدند، هر دو در منطقه شهرک صنعتی شهيد بابايی بازند از توابع شهرستان شازند واقع شده اند و در بهمن ماه توسط وزير صنايع مورد بهره برداری قرار گرفته بودند.


ميزان خسارت به اين دو شرکت از سوی مقام های محلی ۸۰ درصد اعلام شده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG