لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۸

بازار گرم فروش اعضای بدن اعدام شدگان در چین


بهای «کليه» درچین بين ۵۵ تا ۱۳۰ هزار دلاربرآورد می شود.

«هوانگ جيه فو» يک مقام رسمی در امور بهداشتی در چين در يک کنفرانس امور پزشکی و درمانی در اين کشور اعلام کرد: «اعضای بدن انسان ها در بازار سياه خريد و فروش می شود و عمده آن ها هم به زندانيان اعدام شده تعلق دارد.»


آقای «هوانگ» در اين کنفرانس تاکيد کرد که اعضای بدن به صورت داوطلبانه عرضه می شود و با اجازه اعطاکننده يا اعضای خانواده اش به بيرون از زندان انتقال پيدا می کند.
چين درصدد است قانونی را به اجرا درآورد که فروش اعضای بدن را ممنوع کند و جلوی حمل و نقل آن ها را به ژاپن و کره جنوبی بگيرد.


از اين پس مردم چين برای پيوند اعضا حق تقدم خواهند داشت و انتقال اعضای بدن به کشور های ديگر با نظارت ويژه دولت انجام می شود.


چين بزرگ ترين صادر کننده اعضای بدن است. پيش تر بسياری از سازمان های آمريکايی ناظر بر حقوق بشر اعلام کرده بودند که تجارت اعضای اعدام شدگان در چين رونق دارد و برخی بيمارستان ها به محلی برای فروش آن ها تبديل شده اند.


از سوی ديگر تعداد اعطا کنندگان اعضای بدن در چين، با وجود انبوهی جمعيتی، بسيار کم است. هر ساله يک ونيم مليون نفر در اين کشور در انتظار پيوند عضو هستند و تنها نياز ۱۰ هزار نفر از آن ها برآورده می شود.


برای مثال، بهای «کليه» در اين کشور بين ۵۵ تا ۱۳۰ هزار دلار است. هر کسی که از لحاظ مادی در وضعيت خوبی به سر می برد می تواند آن را بخرد، اما بيشتر مردم چين چنين توانايی مالی ندارند.


«هوانگ جيه فو» می گويد: «هدف ما اين است که اين اطمينان خاطر را در چين به وجود بياوريم، که پيوند اعضا بهداشتی، منظم و قانونی انجام می گيرد و حقوق اعطا کننده کاملا رعايت می شود.»


به گفته آقای «هوانگ»، بر اساس قانون تنها در بيمارستان هايی که مجوز مخصوص برای پيوند اعضا دارند، انتقال عضو امکان پذير است. ديگر مکان هايی که تا کنون به چنين کاری می پرداختند تعطيل می شوند و دولت در نظر دارد تا يک شبکه اطلاعاتی در مورد اعطا کنندگان عضو و محل يافتن و پيوند آن ها ايجاد کند.


گروه های فعال در زمينه پيوند اعضا از جمله «جامعه پييوند اعضا» در بريتانيا به گرمی از تصميمات جديد دولت چين استقبال کرده اند و ابراز اميدواری کرده اند، که فروش اعضای بدن اعدام شدگان در اين کشور خاتمه پيدا کند.


XS
SM
MD
LG