لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۵۴

انتقاد شدید از رئیس‌جمهوری فیلیپین به خاطر «ابله» خواندن خدا


رئیس‌جمهوری فیلیپین که به خاطر لعنت کردن پاپ و توهین به رهبران کشورهای دیگر از جمله باراک اوباما شهرت دارد، این بار با «ابله» خواندن خدا در بزرگترین کشور کاتولیک آسیا با انتقادهای شدیدی روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونیو تریانس سناتور مخالف دولت روز دوشنبه چهارم تیرماه گفت: رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین، «یک مرد اهریمنی» است و این اظهارنظر «با سیاست‌های فریبکارانه و بی‌رحمانه او کاملا انطباق دارد».

حتی برخی از سیاستمداران متحد آقای دوترته نیز از او انتقاد کرده‌اند.

آرتورو باستس یک اسقف کلیسای کاتولیک، رئیس‌جمهوری را «مردی دیوانه» توصیف کرد و از مردم فیلیپین خواست برای پایان دادن به «سخنان کفرآمیز و گرایش‌های دیکتاتوری» آقای دوترته دعا کنند.

او افزود: «اظهارات توهین‌آمیز دوترته علیه خداوند و انجیل بار دیگر برملا می‌کند که او یک موجود غریب، یک روانی و دارای یک ذهن نابهنجار است که نمی‌بایست به مقام ریاست‌جمهوری انتخاب می‌شد».

یک اسقف دیگر به نام روپرتو سانتوس گفت که رئیس‌جمهوری از خط قرمز عبور کرده است.

رودریگو دوترته روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی حکایت انجیل در مورد آفرینش انسان را زیر سئوال برد و پرسید چرا خدا آدم و حوا را آفرید که بعد به دام وسوسه‌ای بیافتند که پاکی آنها را از بین برد.

آقای دوترته ۷۳ ساله که به خاطر اظهارنظرهای جنجالی شهرت دارد در بخشی از سخنانش گفت: «این خدای ابله کیست؟ این پدرسوخته واقعا احمق است. چطور می‌توان وجود خدا را توجیه کرد؟»

دوترته سپس نقش «گناه آدم و حوا» در گناهکار تلقی شدن مسیحیان نیز در چشم خداوند را به باد انتقاد گرفت و گفت: «شما در این ماجرا دخالتی نداشتید ولی همگی به ارتکاب یک گناه اولیه محکوم شده‌اید. این چه جور دینی است؟ این را من نمی‌توانم بپذیرم چون فرضیه احمقانه‌ای است».

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید سناتور پانفیلو لاکسون، رئیس سابق پلیس گفت که معمولا از رئیس‌جمهوری حمایت کرده ولی پس از توهین او به خداوند «که من هر روز به درگاه او دعا می‌کنم و در تمام لحظات دشوار به من آرامش می‌دهد حتی لازم نیست درباره انتخابم فکر کنم».

او افزود: «امیدوارم خداوند او را ببخشد و کاری کند که جزای همه گناهانش را بدهد».

سخنگوی رودریگو دوترته از سخنان او دفاع کرد و گفت رئیس‌جمهوری حق دارد در مورد مذهب اظهارنظر کند و به یکی دیگر از سخنان علنی آقای دوترته اشاره کرد که گفته بود در دوران تحصیل توسط یک کشیش مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

خود آقای دوترته نیز روز دوشنبه در سخنرانی دیگری بر این حق خود تاکید کرد و گفت: «چرا می‌خواهید مرا به یک چیز احمقانه مقید کنید. خدا به من عقل خودم را داده است».

رودریگو دوترته در سال ۲۰۱۵ با لعنت کردن پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان به خاطر بوجود آوردن ترافیک سنگین در شهر مانیل، کاتولیک‌های فیلیپین را متعجب کرد. او بعدها عذرخواهی کرد ولی همواره به کلیسای کاتولیک و اسقف‌ها که از مبارزه خشن دولت او با مواد مخدر انتقاد کرده‌اند حمله کرده است.

باراک اوباما نیز که از این سیاست خشن انتقاد کرده بود مورد حمله لفظی آقای دوترته قرار گرفت. او خطاب به رئیس‌جمهوری وقت آمریکا گفت: «برو به جهنم».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG